Kullanım Alanlarını Görmelisiniz Daha Önce Biliyor muydunuz?

Yayinlanma tarihi 08/16/2020
Reklam
Screenshot 3

Kullanım Alanlarını Görmelisiniz Daha Önce Biliyor muydunuz?


Mükemmel Bir Ürün

Eğer WD-40’ın kullanım alanının sadece gürültülü kapıyı düzeltmek ya da paslı vidayı temizlemek olduğunu düşünüyorsanız tamamen yanılıyorsunuz. Hayır, sözüm ona yağlayıcı madde olarak bilinen bu ürün, birçok problemin üstesinden gelebilir. Diğer kullanım alanlarının yanında, WD-40’ı tüylü hayvanları uzaklaştırmak veya kıymetli saçınıza yapışan sakızı sökmek için kullanabilirsiniz. WD-40 gerçekten çok yönlü bir üründür ve insanlar gün geçtikçe onun yeni kullanım alanlarını keşfediyorlar. Kim bilir, belki günün birinde ürünün çözebildiği ya da hafiflettiği bir problem bulursunuz. Tıpkı koli bandı gibi, ürünün yaratıcıları ilk başta ürünlerinin neler sunduğunun farkında değillerdi.

Bu noktada isminin nereden geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Evet, ilk olarak ürünün ilginç bir hikâyeye sahip olduğunu belirtelim. İsmindeki WD, water displacement (suyla yer değiştirme) kelimelerinin kısaltmasıdır. Ürün 1953 yılında Norm Larsen tarafından bu amaç ile ortaya çıkarılmıştır. Öte yandan, ürünün ismindeki “40” ise, 40. denemeye tekabül ediyor. Şirket ise San Diego, Kaliforniya’da kuruldu ve burada işletmesi yürütülüyor. Etrafta dolanan bir söylentiye göre, şirket çalışanları fazla çalışıp etrafta dolaşmazlarmış.

Şimdilik üreticilerin ürünün içinde neler kullandıklarını bilmiyoruz ancak bu, o kadar da önemli değil. Nihayetinde teknik detayları öğrendiğimizde değişen bir şey olmayacaktır. Dürüst olmak gerekirse, kaçımız gerçekten radyo dalgalarının veya elektriğin nasıl çalıştığını gerçekten biliyor ki? Belki de sadece ürünün bu kadar kullanışlı olmasından mutluluk duymalıyız. Eğer üreticileri ve mucitleri ürünün nasıl çalıştığını açıklamak isteselerdi bu o kadar da önemli olmazdı. Problemlerimizi çözmek için kullandığımız sürece sesimiz çıkarmasak iyi olur.

Mesleğiniz ne olursa olsun elinizin altında WD-40 bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bu ürün; marangoz, hemşire, öğretmen, gezgin, araba koleksiyoncusu ya da bir motor hayranı için oldukça faydalı olacaktır. Ürünün faydalarını öğrendiğinizde sebebini anlayacaksınız. Şimdi, bu çok yönlü ürünün faydalarına bir göz atalım. Hazırladığımız bu listedeki faydaları duyunca şaşıracaksınız. Ne derler bilirsiniz – denemeden yorum yapmayın!

Gümüşlerinizi Parlatın

Gümüş dediğin parlayabildiği kadar parlamalıdır. Şamdanın arkasındaki güneş gülü gibi göründükçe iyidir. Bizim kitabımıza göre gümüşlerinizi ihmal etmeniz hemen hemen bir suçtur. Her neyse, WD-40 gümüşlerinizi parlatmak için kullanabileceğiniz bir üründür. Tek yapmanız gereken, yüzeyine sıkarak bir silme beziyle oval hareketler oluşturarak yüzeyi silmektir.

Shining Your Silver

Shining Your Silver

Birbirine Sıkışmış Bardakları Ayırın

Kısa bir süre önce arkadaşlarla birlikte tatildeydik. Gecelerin nasıl aktığını bilirsiniz. Biraz bir şeyler içmeye karar verdik ancak bardakların birbirine sıkışmış olduğunu fark ettik. Tam vazgeçiyorduk ki bir arkadaşımız WD-40 kullanmayı tavsiye etti. Bardaklara tek bir püskürtme birbirlerinden ayrılmalarına yetti.

Separating Stuck Glasses

Separating Stuck Glasses

Sıkışan Fermuarı Gevşetin

Sıkışmış bir fermuar, ne yazık ki bu mekanizma icat edildiğinden beri evrensel bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Bu problem ile karşılaştığınız zaman az biraz WD-40 sıkmanız problemi ortadan kaldıracaktır.

Loosening Zippers

Loosening Zippers

Ayakkabılarınızı Parlatın

Beyaz spor ayakkabıları güzeldir ancak eğer temizlerse. Hepimiz biliyoruz ki güzel bir çift ayakkabıya sahip olmak emek ister. Ne kadar çok dikkatli olsanız da kirlilik kaçınılmazdır. Daha da kötüsü kirlenen ayakkabılarınızı deterjan ve sıcak su ile ovmak da yeterli olmayacaktır. Bu noktada WD-40 devreye giriyor. Eğer ayakkabılarınızı temizlemek istiyorsanız, üstlerine biraz WD-40 sıkın ve nazikçe ovalayın.

Shining Shoes

Shining Shoes

Aracınızdan Katran Lekelerini Çıkarın

Zaten kir ve lekelerden konuştuk, şimdi biraz da daha zorlayıcı lekelerden bahsedelim. Aracınızın üstünde bulunan katran lekesi oldukça can sıkıcı olabilir. Yine WD-40 aracılığıyla bu can sıkıcı durumdan kurtulabilirsiniz.

Cleaning Tar Stains

Cleaning Tar Stains

Buzlanan Aracınızın Camını Çözün

Kış güzel olabilir ancak bunu deneyimleyenler için bir kabusa dönüşebilir. Geceden buzlanan arabanızın camını çözmek için saatlerce ovmak oldukça zahmetli bir iştir. Eğer bundan kurtulmak için daha uygun bir yola ihtiyacınız varsa, basitçe WD-40 sıkın ve silin.

Defrosting Ice

Defrosting Ice

Makasınızı Yağlayın

Hiç sert bir makasla bir şeyleri kesmeyi denediniz mi? Eminiz ki bunu deneyimlediyseniz, ne kadar zor bir şey olduğunu bilirsiniz. Neyse ki, makasa biraz WD-40 püskürterek, özellikle merkezine, bu problemi çözebilirsiniz. Bir kez bu işlemi uyguladığınızda bir süre boyunca zorlu şeyleri kesmekte problem yaşamayacaksınız.

Oiling Scissors

Oiling Scissors

Kuş Yemliklerini Koruyun

Kuş yemlikleri diye adlandırmış olmamızın sebebi, sadece kuşlara özgü olmasından dolayıdır. Sincaplar başta olmak üzere kuşlar dışındaki hayvanları bu yemliklerden uzak tutmak da bir probleme dönüşmüş durumda. Bu problemi çözmek için yemliğe WD-40 püskürtün. Yemliğin kayganlaşmasını sağladığından kuş dışındaki hayvanlar bu yemlikler üzerinde dengede duramayacaklardır.

Guarding Bird Feeders

Guarding Bird Feeders

Sıkışan Yüzüklerinizi Çıkarın

Hepimiz biliyoruz ki yüzükler kendiniz ile sizin için özel olan biriyle aranızdaki yaşam boyu birlikteliğin sembolüdür. Fakat siz ve parmağınız arasında değil! Eğer parmağınıza yüzük sıkışır ve çıkaramazsanız, yüzüğe WD-40 püskürtmeyi deneyin. Bu işlemden sonra sorunsuz bir şekilde yüzüğü parmağınızdan çıkarabileceksiniz.

Removing Rings

Removing Rings

Ayakkabınıza Yapışan Sakızlardan Kurtulun

Şüphesiz ki sakızlarını yollara tükürenler olmasaydı dünya daha iyi bir yer olacaktı. Ancak bu durum şimdilik hayallerimizle sınırlı. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız WD-40 sakızı ayakkabınızdan sökmenizde size yardımcı olacaktır.

Removing Gum

Removing Gum

Ruj Lekelerini Çıkarın

Kıyafetlerinizdeki ruj lekeleri oldukça can sıkıcı bir durumdur. Tabi ki bu lekenin nereden geldiğini sormayacağız, sadece bu lekeden kurtulmanız için bir tavsiye vereceğiz. Lekenin üstüne WD-40 uygulamanız lekeden kolaylıkla kurtulmanızı sağlayacaktır.

Taking Out Lipstick Stains

Taking Out Lipstick Stains

Pastel Boya Lekelerini Çıkarın

Yaratıcı bir çocuğa sahipseniz gururlanmanızı gerektirecek birçok neden vardır. Ancak aynı zamanda yaratıcı bir çocuğun oluşturduğu baş ağrıtıcı durumlar da olabilir. Bazen çocuklar sizden izin almadan duvarları boyayabilirler. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda hemen WD-40 kullanırsanız duvarlarınızın eski görünümüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Cleaning Crayon Stains

Cleaning Crayon Stains

Ahşaplardaki Lekeleri Temizleyin

Hepimiz biliyoruz ki ahşap sehpalar bardak ve kupaların alt kısımlarından leke kapmaya meyillidirler. Bunlar oldukça göze batarlar fakat bu lekeler için strese de girmeye gerek yoktur. Bu lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Nasıl mi? Tabi ki de WD-40 kullanarak.

Clearing Stains From Wood

Clearing Stains From Wood

Paslanmış Kilitleri Açın

Birisi farklı bir anahtar ile kilitlerinizi açmaya çalışabilir ve başarısız olduğunda bunun için sevinirsiniz. Ancak, ya doğru anahtar ile de açılmazsa? Bu demektir ki kilidiniz paslanmış ve düzeltilmesi gerekiyor. Neyse ki, WK-40 bunun için size yardım edecektir.

Opening Rusty Locks

Opening Rusty Locks

Araç Üzerindeki Etiketleri Açın

Birçok insan desteklerini ve bağlılıklarını ifade etmek için araçlarının tamponlarına etiket yapıştırabiliyor. Aracınızı satmaya karar verdiğinizdeyse bu yapışkan etiketleri sökmeniz gerekiyor. Yine WD-40 kullanarak zararsız bir şekilde bu etiketleri sökebilirsiniz.

Removing Stickers

Removing Stickers

Duş Başlığınızı Temizleyin

Duş aldığınızda duş başlığınızdaki gözeneklere dikkat etmezsiniz. Ancak yakından bir bakış attığınızda gözeneklerin hepsinden su gelmediğini fark edeceksiniz. Evet, tıkanmalar bu tür aletler için ciddi bir problemdir. WD-40 püskürtmeniz tıkanıklığı azaltacak ve duş başlığınızın uzun ömürlülüğünü sağlayacaktır.

Protecting Shower Heads

Protecting Shower Heads

Klimanızı Temiz Tutun

Hali hazırda bir havalandırma ünitesi kullanıyorsanız bu tavsiye işinize yaramayacaktır. Ancak, yeni bir tane aldıysanız üniteye WD-40 püskürttüğünüzden emin olun. Bu, havalandırma sisteminizde toz oluşumunu ve parçacık yığılmasını engelleyecektir. Böylelikle içeride daha temiz bir havaya sahip olacaksınız.

Keeping Your AC Clean

Keeping Your AC Clean

Su Lekelerini Çıkarın

Banyo duvarlarınızda ve buradaki aynalarınızda su lekeleri mi var? Bunun ne kadar göze batan bir durum olduğunu bilirsiniz. Bu tür çıkmaz lekelerden kurtulabilmeniz için bir çözümümüz var. Tabi ki, WD-40 dışında bir şeyden söz etmiyoruz.

Cleaning Water Stains

Cleaning Water Stains

Buzdolabı Contalarını Koruyun

Buzdolabı contalarının ne olduğunu bilmek zorundasınız. Bilmiyorsanız, kısaca açıklayalım. Dolabın kapağı kapanırken oluşan emme sesini çıkaran kauçuk malzemedir. Bu malzemede oluşan yapışkan kirleri WD-40 aracılığıyla temizleyebilirsiniz.

Maintaining Fridge Gasket

Maintaining Fridge Gasket

Böcekleri Yok Edin

Hamamböcekleri olmak üzere böcekler korkulu rüyamız haline gelmiş durumda. Bu böceklerden kurtulmanın yolu da yine WD-40 kullanmaktan geçiyor. Yüzeylere WD-40 uygulayarak böcekleri uzak tutabilirsiniz.

Exterminating Bugs

Exterminating Bugs

Saçınıza Yapışan Sakızı Sökün

Eğer saçınıza bir kez de olsa sakız yapışmışsa bu durumun ne kadar can sıkıcı olduğunu bilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmanız durumda ilk yapmanız gereken WD-40 temin etmektir. Ardından yapışan yere WD-40 püskürtün. Yavaşça sakızı saçınızdan çekin. İşte bu kadar! Ancak bu işlemi uygularken ağız ve gözlerinizi kapatın.

Getting Gum Out Of Hair

Getting Gum Out Of Hair

Araç Plakanızı Parlatın

Plakanızı parlatmak istiyorsanız, yapmanız gereken bir bez yardımıyla WD-40 kullanarak plakayı silmektir. Bu işlem plakanızın parlak durmasına yol açacaktır.

Shining License Plates

Shining License Plates

Yapıştırıcıları Sökün

Süper yapıştırıcı kullanarak birbirine tutturduğunuz şeyleri sökmeniz gerektiğinde bu işlemi WD-40 ile gerçekleştirebilirsiniz. Eminiz ki bu yapıştırıcının yaratıcıları bile bunu tahmin edememişti.

Removing Super Glue

Removing Super Glue

Gitar Tellerini Koruyun

WD-40 gitarınızın tellerini temizlemenize yardımcı olabilir ve aynı zamanda herhangi bir zarara karşı da telleri koruyabilir. Çılgınca gitar çalmaya başlamadan önce kuru bir beze WD-40 püskürtünün ardından başparmağınız bir tarafa diğer dört parmağınız bir tarafı tutacak şekilde bezi tele sarın. Şimdi basitçe aşağı yukarı doğru bezi götürüp getirin.

Protecting Guitar Strings

Protecting Guitar Strings

Reklam