Bu Atletin, Atletizm Dışında Bir Sebepten Ünlü Olmasının Arkasında Ne Yatıyor?

Yayinlanma tarihi 05/20/2021
Reklam

Allison Stokke’ın temelde ününü artıran şey bir fotoğraftı. Bir göz açıp kapayıncaya kadar, Stokke’nin yüzü internetin her yerine yayılmıştı, sırıkla atlama becerisi de öyle. Viral fotoğrafın yayınlanmasından 10 yıl sonra Allison Stokke, hayatını sonsuza dek değiştiren olay hakkında konuşmaya hazırdı.

Viral Bir Duygu

New York’ta bir sırıkla atlama yarışması sırasında, 17 yaşındaki Allison Stokke, hayatının tamamen alt üst olmasını izledi. Yarışmada onun izni olmadan birden fazla sitede hızla yayınlanan bir fotoğrafı çekildi ve insanların hızla dikkatini çekti. Gönderilen yorumların atletizmle ilgisi yoktu ve Stokke bu ilgiyi istemedi. Aslında, sayısız haber yayını hikâyenin farkına vardı ve birden Allison Stokke uluslararası bir ünlüydü. Bununla birlikte, tüm ilgiye rağmen, henüz onu takip etmeyi bırakmamış biri, hayatını yaşıyor, sırıkla atlama rekorları kırıyor ve hatta bir model oldu. Bu Allison’ın hikayesi- istenmeyen şöhret iddiasından, yolundaki tüm başarılarına ve mücadelelerine kadar.

A Competitive Household

Viral Bir Duygu

Geri Döndür

Şimdi kollarımızı sıvayıp bu hissi ortaya çıkarmadan önce Stokke’nin geçmişine bir göz atmak istiyoruz. California’da doğup büyüyen Cindy ve Allan, Allison 22 Mart 1989’da dünyaya girdiğinde çok mutlu oldular. Stokke’nin ağabeyi David, genç yaştan itibaren jimnastik yaptığı için onun büyümesinde büyük bir etkiye sahipti. Allison jimnastikte elini denerken, çağrısının çok farklı bir şey olduğunu fark etti. Gelecek yıllarda bu kararın onu ne kadar kutsayıp rahatsız edeceğini bilmesinin hiçbir yolu yoktu.

Passion For Pole Vaulting

Geri Döndür

Başlangıç

Jimnastik iyi ve eğlenceliyken, Allison Stokke tek bir şeye ve sırıkla atlamaya uygun olduğunu hissetti. Newport Harbor Lisesi’ndeyken Stokke’nin ülkenin en iyi ve en genç atlamacılarından biri olması uzun sürmedi. Özellikle 2004’te 15-16 yaş grubunda 3.8 metre şampiyonluk rekoru kırıyordu.

Breaking Records

Başlangıç

Allison Stokke, Rekor Kıran

Bu sadece başlangıçtı. Stokke yalnızca zaman geçtikçe daha fazla rekor kıracaktı. En büyük başarılarından biri 12 ft 7 3⁄4 inçlik bir tonozla “Amerikan lise birinci sınıf öğrencisi rekorunu” kırmaktır. Bir ikinci sınıf öğrencisi olarak 13 ft 5 3⁄4 inç ile yepyeni bir rekor kıracaktı. Ayrıca, tüm kasa kayıtları en iyi 15 ve 16 yaşındaki bir Amerikalı tarafından elde edildi.

Model On The Side

Allison Stokke, Rekor Kıran

Michael Jordan

Bacağını kırmasına rağmen Stokke, CIF California Eyalet Buluşması’nı “iki kez” kazandı. Lise son sınıf öğrencisi olan Stokke, ulusal lise düzeyinde ikinci sırada yer aldı ve bunun nedeni, 13 ft 6 3⁄4 inçlik yepyeni rekoru! Ve bu rekor aslında Michael Jordan’ın boyunun iki katı. Sadece bu açıklama her şeyi perspektif içine alıyor.

Getting Better And Better

Michael Jordan

Her Şey Nerede Başladı

Bu, Allison Stokke’yi spot ışığına çıkaran fotoğraf. Belirtildiği gibi, Stokke Big Apple’da 2007 yılında bir yarışmadaydı. Bu fotoğrafı çok tersledi. Fotoğrafı çeken gazeteci meşur bir şirket için çalışıyor ve atletizmiyle ilgili güzel bir yazı yazdı. Ancak, Mayıs ayına kadar, sadece birkaç hafta sonra aynı fotoğraf, büyük bir erkek takipçisi olan bir spor blogu olan ‘With Leather’a yeniden gönderildi. Erkek hayran kitlesi hemen fotoğraf hakkında yorum yapmaya başladı ve yorumların atlet olarak Stokke ile ilgisi değil, görünüşü vardı. Fotoğraf viral hale geldiğinde sadece 17 yaşındaydı. Blog, gönderinin başlığını “Sırıkla Atlama Seksi, Zar Zor Yasal” olarak belirledi.

Objectification Of Women

Her Şey Nerede Başladı

Hızlı Gonzales

Daha önce de belirttiğimiz gibi, blogda bırakılan yorumların hiçbirinin atletizm veya sırıkla atlama ile ilgisi yoktu. Tüm dikkat sadece Allison Stokke’nin görünümündeydi ve 17 yaşındayken, bu dikkat büyük bir bedel aldı. Fotoğrafı orijinal olarak çeken fotoğrafçı, görüntüyü web sitesinden hemen kaldırmazsa ‘With Leather’ sahibi Matt Ufford’a dava açmakla tehdit etti. Ancak bu noktada artık çok geçti. Stokke’nin fotoğrafı dikkatleri üzerine çekmişti ve Speedy Gonzales hızıyla birçok başka web sitesinde yayınlanıyordu.

Where It All Began

Hızlı Gonzales

Çevrimiçi Şöhret

Kısa bir süre sonra, Allison Stokke’nin adına bir haraç sitesi oluşturuldu. Aynı web sitesi, diğer sırıkla atlama yarışmalarında Stokke’nin tonlarca görüntüsünü güvence altına almayı başardı, ellerinden geldiğince çok yüklediler. Bu görüntüler web sitesine girdikten sonra site dakikalar içinde binlerce takipçi kazandı. Takipçilerin çoğu Stokke’den “internet aşkı” olarak bahsetti. Stokke daha 17 yaşındayken gördüğü tüm dikkat karşısında dehşete düşmüştü.

Making Rounds On The Internet

Çevrimiçi Şöhret

Medya Sirki

Allison’ın fotoğrafları sadece birkaç hafta içinde o kadar büyük bir viral sansasyon yarattı ki haber şirketleri Allison Stokke hakkında yorumlar yapmaya başladı. The Washington Post , Los Angeles Times ve The New York Times dahil. Stokke bir ev adıydı, ama tüm yanlış nedenlerden dolayı.

The Start Of Her Fanbase

Medya Sirki

Dünya Çapında Konuşma

Hikâyeyi yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kuruluşların yürüttüğünü düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Allison Stokke, kelimenin tam anlamıyla uluslararası bir haberdi. İngiliz yayın sitesi BBC , Avustralya sitesi The Sydney Morning Herald ve ayrıca Alman sitesi Der Spiegel gibi şirketler. Ayrıca Stokke’nin adı çeşitli arama motorlarında milyonlarca kez arandı. Üzerindeki ilgi giderek artıyordu.

Getting It Wrong

Dünya Çapında Konuşma

Çözümler

Genç olmasına rağmen Stokke, “şöhret iddiasının” onu kötü bir şekilde yakaladığını biliyordu. Onu takip eden tüm istenmeyen ilgide boğuluyordu. Glamour , Maxim ve The Today Show ‘dan teklifler geldi – görünüşüyle değil, atletik başarılarıyla ilgilenirse gurur duyardı . Herkesin konuşmak istediği tek şey bu, Stokke’nin bakışları, ama onunla ilgilenmiyordu. O önce bir atlet. Bu nedenle dikkatinin yakında patlayacağını umuyordu, sadece fırtınanın bitmesini bekliyordu.

Unwanted International Attention

Çözümler

Hayır

Saygın haber kuruluşlarından gelen teklifler akın etmeye devam etti, ancak Allison tek bir teklifi kabul etmedi. Neden? Neden önüne çıkan tüm yeni fırsatlardan yararlanmasın? Elbette bir sporcu olarak hayatını ve kariyerini kolaylaştırırdı. Eğer bir teklifi kabul ederse “güzel” bir atlet olarak kabul edileceğini ve başka bir şey olmadığını biliyordu. Sonuç olarak, medyanın onu sadece eleştireceğini ve bir sporcu olarak onu ciddiye almayacağını hissetti.

Crossing The Line

Hayır

Ortak Zemin

Stokke ilk başta durumu kendi yönetmeye çalıştı, ancak beklediğinden çok daha zordu. Haber yayınlarından ve fotoğraf çekimi taleplerinden gelen e-postalarla sürekli bombardımana tutulduktan sonra Allison, tüm ilgiyi yönetmek için yardıma ihtiyacı olacağını biliyordu. Bu yüzden, yeni bulunan şöhretini halletmesine yardımcı olması için bir medya danışmanı tuttu.

Professional Help

Ortak Zemin

Çok Fazla İlgi

Stokke, medya danışmanının yardımıyla nihayet bir röportaj verdi. Ancak röportajın odak noktası yalnızca sırıkla atlama tekniğinde kalmaktı. Amacı, dikkatini görünüşünden atletizmine kaydırmaya başlamaktı. Röportaj YouTube’a yüklenir yüklenmez, hızla yüz binin üzerinde görüntülenme kazandı! Tabii ki yorumlar temiz olsaydı etkileyici. Ancak videoda bırakılan yorumların neredeyse tamamı % 100 Allison’ın görünümüne odaklanmıştı.

Getting Back On Track

Çok Fazla İlgi

Devreye Girmek

Bu noktada, Allison’ın babası Allan devreye girmeye karar verdi. Allan, kişisel olarak kızının internette yayınladığı tüm materyalleri incelemeye adamış bir avukat. Neden? Allison’a yönelik tüm yasa dışı davranışları veya takipçileri tespit etmeye yardımcı olmak istedi. Bu durum hakkında The Washington Post ‘a konuştu ve “Hiçbiri yasa dışı olmasa bile, hepsi gerçekten aşağılayıcı geliyor. Sırıkla atlama ve diğer tüm şeyler için çok çalıştım ve bu neredeyse bunun gibi bir önemi yok. Bunu kimse görmüyor. Beni gerçekten kimse görmüyor. ”

Same Old

Devreye Girmek

Durumu Vurgulamak

CBS de devreye girmeyi seçti ve internetin insanları, özellikle gençleri ve izinleri olsun ya da olmasın halka açık şekilde cinselleştirdiğinde ortaya çıkardığı tehlikeleri vurgulayan bir makale yayınladı. Alman Der Spiegel sitesi de Allison Stokke’nin “iradesine karşı bir seks sembolü” haline nasıl dönüştüğünü yazdı. İnsanların dikkat çekiyordu, ancak “erkek izleyici” nin değişmesi zaman alacaktı.

Time To Intervene

Durumu Vurgulamak

Önümüzdeki Savaş

Allison, önündeki yolun uzun ve zor bir yol olacağı açıktı. Etrafındaki herkesin atletizmine odaklanmayacağını, görünüşünün zaman zaman başarısını gölgede bırakacağını fark etti. Belki daha da fazlası. Allison Stokke isminin çevrimiçi platformlarda bir milyondan fazla aranması uzun sürmedi ve görünüşünü bildirmek için daha birçok web sitesi açıldı. Şimdi ve gelecekte karşılaştığı savaş buydu. Etrafta dolaşmak mazide kalmıştı.

What CBS Did

Önümüzdeki Savaş

Üniversite Hayatı

Allison Stokke’nin parçası olduğu herhangi bir atletizm yarışması, bir grup fotoğrafçının orada olacağı anlamına geliyordu. Profesyonel veya “hayranları” olup olmadıkları. Bu, çevrimiçi şöhretinin devam etmesine neden oldu, görünürde bir son yokmuş gibi görünüyordu. Ancak Allison, bunu umursamaması ve canlı yaşaması gerektiğini biliyordu, aksi takdirde istediği şeyleri asla başaramayacaktı. Kendini adaması ve sıkı çalışması sayesinde Stokke, Berkeley’deki California Üniversitesi’nde sosyoloji okumak için atletik bir burs kazandı.

Taking Its Toll On Her

Üniversite Hayatı

Kayıttan Sonra Kaydet

Stokke, California Golden Bears ile ilk yılında birçok yarışmaya katıldı. Özellikle birinci sınıf sporcusu olarak okul rekorunu kırdığında kolej atletizm takımı için etkileyicidyi! Sadece açık hava aktivitelerinde değil, iç mekanlarda da. Stokke, 13 ft 5 3⁄4 inçlik şaşırtıcı bir tonoz attı.

Her Frustration

Kayıttan Sonra Kaydet

Buluşuyor

Aynı sezon Stokke, Pac-10 Konferansı ve Mountain Pacific Sports Federation (MPSF) bölgesel toplantılarında yarıştı. Bir kez daha “hayranları” ortaya çıktı, bazıları ona tezahürat yaptı, diğerleri ise belirli açılardan daha iyi fotoğraflar çekmek için stratejik yerlerde durdu. Stokke ilgiden açıkça rahatsız olmuştu ama mümkün olduğunca normal bir şekilde devam etti.

College Competitor

Buluşuyor

İkinci Yıl

İkinci yılında, sırıkla atlama koçu ve UCLA’da 5 kez All-American olan Scott Slover. Slover, Stokke’ye düşündüğünden daha fazlasını öğretti, yönlendirmesi sayesinde Pac-10 Şampiyonasında 8. ve MPSF Salon Şampiyonasında 7. sırada bitirecekti. Her sırıkla atlama yarışması Stokke’nin rekorlar kırması için yeni bir meydan okuma ve sahne anlamına geliyordu, diğer taraftan, “hayranların” fotoğraf çekmesi için daha fazla fırsat anlamına geliyordu.

Staying On The Down-Low

İkinci Yıl

Üçüncü Yıl

Berkeley’deki üçüncü yılı, konferansına Pac-10 ve MPSF düzeyinde tüm akademik onurları getirdi . Ayrıca ABD Atletizm ve Kros Koçları Derneği tarafından akademik olarak onurlandırıldı. Stokke, hayatının bu noktasında hem sahada hem de saha dışında onu takip eden “hayranlara” alışmıştı. Daha da fazla hayran web sitesi açıldı, bazıları ilerlemesini desteklediklerini iddia ederken, çoğu bunu sadece onu kandırmak için bir fırsat olarak kullandı.

Her Olympic Dreams

Üçüncü Yıl

Devam Et

Üniversite atlama seviyesindeki son senesindeyken, Stokke yapabileceği kadar iyi iş çıkarmadı. Pac-10 Şampiyonasında 8. oldu ve bölgeselde sadece iki yuva ile NCAA Şampiyonası için kalifikasyonu kaçırdı. Ancak bunların hiçbiri “hayranlarını” şaşırtmadı, sadece görünüşü hakkında konuşmak istediler, başarılarından veya eksikliklerinden değil.

Going Into Marketing

Devam Et

Reklam