Oto lista najmądrzejszych psów na świecie

Opublikowano 12/31/2020
Reklama

Każdy właściciel bez dwóch zdań uważa, że jego pies jest najmądrzejszy. Oczywiście po pierwsze – i to jest fakt możemy wyróżnić te mądrzejsze rasy ale duże znaczenie ma też to jak wiele czasu poświęcamy naszemu pupilowi. Czy dużo z nim przebywamy i jak bardzo intensywnie go trenujmy. My poniżej przygotowaliśmy ranking mądrych ras, abyście przy wobrze psa mogli zwrócić uwagę na ich poziom inteligencji. Oto nasza lista:

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski był niezwykle popularny w wiejskich obszarach Szwajcarii. Do jego zadań należało pilnowanie zwierząt stadnych, domów oraz dworów, jednak ze względu na swoją siłę był również wykorzystywany do przewożenia mleka. W 1892 roku rozpoczęła się systematyczna hodowla tych psów. Mogą potrzebować dużo ruchu, więc jeśli masz duże podwórko, te psy mogą być dla Ciebie idealne. Te psy dobrze radzą sobie na zewnątrz dzięki sprytowi i grubej sierści. Ponadto Bernersy są znane z tego, że przywiązują się do jednego członka rodziny bardziej niż do drugiego co też jest częste wśród ras psów.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.10.40

Berneński pies pasterski

Owczarek staroangielski

Owczarek staroangielski bobtail jest psem wesołym, o pogodnej naturze i przyjaznym nastawieniu do świata. Wrodzona łagodność sprawia, że doskonale nadaje się na towarzysza dzieci. Z tego względu nadano mu nawet miano „niani”. Dla psa tej rasy najważniejszy jest kontakt z człowiekiem. Absolutnie nie powinno się zostawiać go samemu sobie.
Te urocze psy słyną z pysków całkowicie pokrytych futrem. Owczarki staroangielskie mają takie futrzane ciała, że ​​są naprawdę pulchne. Są znane z tego, że bardzo dobrze wykonują polecenia. Wynika to z faktu, że hodowano je w stadach zwierząt na farmach.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.13.23

Owczarek staroangielski

Bearded Collie

Border collie to pies o ogromnym temperamencie i wesołym usposobieniu. Zaskakuje jego podwójna natura: w pracy ze stadem owiec jest stanowczy, a wobec właściciela niezwykle oddany. Z natury przyjacielski i łagodny border collie nie nadaje się na stróża. Nie jest agresywny w stosunku do ludzi. W liniach pracujących zdarzają się osobniki mniej ufne, ale wynika to raczej ze specyfiki ich zajęć, a nie z wad charakteru. Owczarki i Bearded Collie są dość podobne pod względem inteligencji. Jednak ich osobowości są bardzo różne. Collie są znane z tego, że są hałaśliwe i urocze z natury. Można by pomyśleć, że inteligencja jest zawsze dobra, ale w rzeczywistości nie zawsze tak jest w przypadku tych psów. Są tak niezależnymi myślicielami, że czasami nie wykonują poleceń podczas treningu. Tworzą również niesamowite zwierzęta, ponieważ mają tak serdeczną naturę.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.14.16

Bearded Collie

Jack Russell Terrier

Mały, sprytny i ruchliwy – ta wciąż jeszcze dość młoda rasa podbiła serca naprawdę sporej liczby miłośników psów. „Jack Russell terrierem” określa się uznaną przez FCI w 2000 roku rasę pochodzącą z Wielkiej Brytanii. Od ich bliskich krewnych, Parson Russell terrierów, Jack Russelle odróżniają krótkie łapki. Jack Russel Terrier słynie ze swojej postawy. Te urocze małe pieski mogą być dobrymi aktorami, ponieważ dobrze reagują na polecenia i są bardzo głośne.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.16.08


Jack Russell Terrier

Wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski ma krótką, gładką, szarozłotą sierść. Jest jedną z najbardziej wyróżniających się ras psów. To najwyższy z psów myśliwskich. Ma wdzięczny wygląd, jest szybki, silny i wytrzymały. Występuje w dwóch odmianach: krótkowłosej i długowłosej (mniej popularnej). Ten niemiecki pies został wyhodowany specjalnie do polowań, ponieważ szybko się uczy i dość dobrze radzi sobie z aportem i innymi zadaniami podczas polowania. Te psy są dobrze znane ze swojej wytrzymałości fizycznej, siły, wytrzymałości i świetnego instynktu. Te psy mogą stać się ukochanymi zwierzakami, które będą świetnymi psami do przytulania.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.17.36


Wyżeł weimarski

Springer Spaniel angielski

Springer spaniel angielski to czuły i sympatyczny pies, przyjaźnie nastawiony do dzieci, dość żywy, ale spokojniejszy niż cocker spaniel angielski. Sprawdza się również jako wszechstronny pies myśliwski. Świetnie czuje się zarówno na lądzie, jak i w wodzie, może polować na liczną zwierzynę, doskonale pełni też funkcję psa pracującego i psa do towarzystwa.Te psy są często przedstawiane w sztuce współczesnej ze względu na ich jedyne w swoim rodzaju piękno. Nic więc dziwnego, że w pewnym momencie stał się ulubionym psem Ameryki. Mają dwie strony: jedna jest myśliwym, a druga słodkim członkiem rodziny. Springer spaniele angielskie są bystre – co czyni je idealnymi towarzyszami polowań. Ponadto są tak bezproblemowi i serdeczni, że są idealnym zwierzakiem dla rodziny.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.18.52

Springer Spaniel angielski

Pembroke Welsh Corgi

Welsh corgi pembroke to czworonóg otwarty i serdeczny w stosunku do ludzi. Nie jest agresywny ani nieufny wobec obcych. Na dźwięk dzwonka czy pukanie do drzwi na ogół reaguje szczekaniem, by już po chwili wylewnie się z każdym przywitać. Ze względu na swą cierpliwość przedstawiciel rasy welsh corgi pembroke jest doskonałym przyjacielem starszych dzieci, które są dla niego doskonałymi partnerami do zabaw czy wspólnego uprawiania sportu. Czasem corgi podszczypują biegające dzieci, co wynika z instynktu zaganiania – trzeba je tego oduczyć. Można je również wyszkolić, by szczekały tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, i są świetnymi strażnikami, ponieważ są czujne. Niektórzy myślą, że są małe. Corgi są świetne z dziećmi i innymi zwierzętami. Ponadto zawsze będą starać się zwrócić Twoją uwagę.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.20.07

Pembroke Welsh Corgi

Seter irlandzki

Seter irlandzki to pies, którym swoim wyglądem robi ogromne wrażenie. Dzisiaj, jak większość czworonogów, pełni funkcję pupila do towarzystwa. Zanim jednak pomyślimy o zakupie setera irlandzkiego, pamiętajmy o jego silnym instynkcie łowcy. Setery irlandzkie są dobre w polowaniu dzięki czemu są dobrym towarzyszem myśliwych. Czasami łapią ptaki ustami wywierając tylko taki nacisk aby mogły przynieść je do myśliwego bez ranienia zdobyczy. Te psy są bardzo inteligentne, posłuszne i lojalne wobec swoich właścicieli. Są także dobrymi zwierzętami domowymi.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.22.33


Seter irlandzki

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Seter irlandzki to pies, którym swoim wyglądem robi ogromne wrażenie. Dzisiaj, jak większość czworonogów, pełni funkcję pupila do towarzystwa. Zanim jednak pomyślimy o zakupie setera irlandzkiego, pamiętajmy o jego silnym instynkcie łowcy. Mają niesamowitą zdolność rozpoznawania celów co czyni je idealnymi towarzyszami do polowań. Zwykle przyjmują postawę do przodu i czasami podnoszą łapę wykonując swoją „pozy wskazującą”. Ta rasa jest dość energiczna, uwielbia biegać i ćwiczyć. Jednak jeśli nie są dobrze wyszkoleni mogą stać się złośliwi.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.23.56

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Alaskan Husky

Alaskan Husky nie zostały uznane przez żadną większą organizację kynologiczną. Psy przybyły na tereny Ameryki Północnej wraz z rosyjskimi osadnikami, zatem wbrew ich nazwie nie mogą zostać uznane za rasę etnicznie amerykańską. Hodowla Alaskanów rozwijała się bardzo nierównomiernie, gdyż hodowcy, podczas doboru hodowlanego, nie przywiązywali wagi do wyglądu psów. Najistotniejszą sprawą było ukształtowanie pewnych cech użytkowych takich jak: odwaga, siła fizyczna, wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne, uległość wobec właściciela. Za każdym razem, gdy przychodzi na myśl psie zaprzęgi prawdopodobnie od razu myślisz o Alaskan Husky. Ta rasa psów jest dość wygodna w zimne dni i są przeznaczone do życia w lodowatym i śnieżnym klimacie. Mają mentalność stada wilków, a ich rodzina to ich zaprzęg psich zaprzęgów. Te psy mają bardzo inteligentny sposób komunikowania się ze sobą, a sport grupowy zdecydowanie pomógł im to udoskonalić.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.25.41


Alaskan Husky

Siberian Husky

Siberian Husky i Alaskan Husky są dość do siebie podobne. Możesz zobaczyć, jakie są inteligentne, po tym, jak mieszają się z innymi psami. Husky syberyjskie są bardzo niezależne, co oznacza, że ​​nie są zbyt opiekuńcze i nie są dobrymi psami stróżującymi. Lubią też przez większość czasu być same co oznacza, że ​​wolą być same na zewnątrz na śniegu lub na ziemi niż siedzieć z tobą na kanapie.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.27.00

Siberian Husky

Alaskan Malamute

Alaskan malamute to jedna z najstarszych ras arktycznych. Ten pies zaprzęgowy używany był niegdyś do ciągnięcia ładunków. Obecnie funkcja ta nie ma już zastosowania, a współczesne zawody psów zaprzęgowych wymagają dużej szybkości, biorą w nich zatem udział bardziej zwinne i smukłe rasy (takie jak husky). Z tego powodu malamut to dzisiaj głównie pies do towarzystwa i wystawowy. Malamut jest wyjątkowo łagodny i czuły wobec swoich bliskich. Te psy również kochają dzieci, dzięki czemu są idealne jako psy rodzinne. Poza tym są dość lojalne i inteligentne. Alaskan Husky, Siberian Husky i Alaskan Malamute mają podobny skład genetyczny więc są do siebie podobne.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.28.14

Alaskan Malamute

Collie

Border collie to pies o ogromnym temperamencie i wesołym usposobieniu. Zaskakuje jego podwójna natura: w pracy ze stadem owiec jest stanowczy, a wobec właściciela niezwykle oddany. Z natury przyjacielski i łagodny border collie nie nadaje się na stróża. Nie jest agresywny w stosunku do ludzi. W liniach pracujących zdarzają się osobniki mniej ufne, ale wynika to raczej ze specyfiki ich zajęć, a nie z wad charakteru. Collie są znane z filmu Lassie – wróć. Są bardzo inteligentne i łatwe do wyszkolenia. Mogą być świetnym pupilem dla całej rodziny i bawić się przez cały dzień. Ponadto Collie są zmotywowane i bardzo lojalne.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.29.54

Collie

Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake bay retriever posiada silny popęd do pracy, jest bystry i inteligentny. Bardzo dobrze sprawdza się jako aporter zarówno na lądzie, jak i w wodzie. W stosunku do obcych jest zwykle przyjacielski, ale nie wylewny. Wykazuje też pewien instynkt obrończy, choć sprawdza się raczej jako stróż niż rzeczywisty obrońca. Niektóre chessie pracują jako przewodnicy niewidomych. Mogą też stać się szczekliwe gdy są podekscytowane, a czasami mogą kwestionować autorytet właściciela. Potrafią też być przyjacielskie a nawet możesz zobaczyć jak się uśmiechają gdy pokazują zęby.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.31.14

Chesapeake Bay Retriever

Owczarek Australijski

Owczarek australijski przekonuje do siebie przede wszystkim za sprawą nieokiełznanego temperamentu, godnej pozazdroszczenia wytrzymałości oraz silnie rozwiniętego zmysłu obronnego. Jest to bez wątpienia niezawodny pies pracujący, który nawet jako pies rodzinny nie będzie w stanie porzucić swojego pasterskiego i stróżującego powołania. Praca jest pasją tego aktywnego i chętnego do nauki i podejmowania wyzwań czworonoga — w każde powierzone mu zadanie angażuje się całkowicie. Jest inteligentny i łatwo uczy się nowych rzeczy, a ponadto naprawdę cieszą go trudne wyzwania. Jeśli lubisz uczyć swojego psa nowych sztuczek, z przyjemnością będziesz go uczyć, ponieważ zawsze chętnie są do zabawy i sztuczek. Przekonasz się, że są one również chętnymi uczniami i zawsze są pełne energii więc upewnij się, że dbasz o ich zadowolenie i koncentrację. Jeśli lubisz piesze wędrówki, owczarki australijskie są dla Ciebie idealnymi towarzyszami ponieważ mają dużą wytrzymałość na długie wędrówki.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.32.29

Owczarek Australijski

Saint Bernard

Bernardyn – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie górskim, znana co najmniej od XVII wieku, wyhodowana przez szwajcarskich mnichów do pełnienia funkcji psa pociągowego i psa-towarzysza. Jest narodową rasą Szwajcarii.
Znany z serii filmów o Beethovenie z lat 90. Te psy zostały wyhodowane jako zręczne psy górskie w Szwajcarii. Jednak, podobnie jak wszystkie inne duże psy, muszą być odpowiednio przeszkolone, jak zachowywać się wśród ludzi i innych zwierząt aby uniknąć uczucia strachu lub agresji.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.33.55

Saint Bernard

Akita Inu

Akita to samotnik i indywidualista — odwiedziny przepełnionego psiego wybiegu czy głośne spotkania towarzyskie to dla psa tej japońskiej rasy zupełnie nie ten klimat. Akity Inu wprawdzie potrzebują bliskości ze swoją ludzką rodziną, ale zwykle dwoje właścicieli całkowicie im wystarcza. Wobec dzieci wchodzących w skład jego ich rodzin zwykle są dość cierpliwe i przyjazne, jednak dzikich harców z dziećmi przybyłymi w odwiedziny nie znoszą dobrze. Akity są znane z tego, że są dobrymi psami rodzinnymi, a także są super inteligentne i miłe. Jednak mogą być podejrzliwe wobec innych ludzi i nie ufać wielu ludziom. Dlatego nie będzie łatwo nakłonić tych psów do zrobienia tego czego nie chcą. Pomimo tego, że te psy są bardzo łatwe do wyszkolenia mogą z łatwością ignorować polecenia, które uznają za niesprawiedliwe lub nieodpowiednie.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.35.38

Akita Inu

Seter angielski

Seter angielski ma duży temperament i pogodne usposobienie. Nie wykazuje skłonności do dominacji, chętnie się podporządkowuje. Łagodny i serdeczny wobec ludzi, nie sprawdzi się w roli stróża. Równie wylewnie przywita gościa, jak i włamywacza. Nawiązuje dobre kontakty z dziećmi w każdym wieku, jest doskonałym kompanem do zabawy. Nie zachowuje się agresywnie wobec obcych psów i nie prowokuje bójek. Są również znane z tego, że są energiczne, szczególnie w stosunku do ludzi. Rozwijają się również w miejscu, w którym poświęca się im dużo uwagi i gdzie mogą w pełni wyrazić swój zabawny charakter. Chociaż czasami bywają uparte i złośliwe, setery angielskie są również znane jako wspaniali towarzysze.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.36.47

Seter angielski

Dog niemiecki

Dog niemiecki – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie doga, wyhodowana w Niemczech jako pies bojowy i do polowania na duże ssaki. Współcześnie jest użytkowana jako pies stróżujący, obronny lub pies-towarzysz.
Dog niemiecki to jedna z największych ras psów na świecie. Jednak to nie tylko ich ogromny rozmiar. Są nie tylko olbrzymie, ale mają też duże mózgi. Oznacza to, że te psy są bardzo inteligentne. Są również znani z tego, że są lojalne i opiekuńczy wobec swoich właścicieli. Jednym słynnym przykładem doga niemieckiego jest nie kto inny jak Scooby Doo. Są również podobne do świętych Bernardów w tym sensie, że mogą być również łagodnymi gigantami. Można by się spodziewać, że pies tej wielkości będzie musiał dużo ćwiczyć, ale ta rasa jest w rzeczywistości kanapowa.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.37.54

Dog niemiecki

Bretania

Ten pełen energii pies myśliwski w domu zachowuje się spokojnie. Jak wiele ras pokrewnych, bretończyk nie wykazuje agresji w stosunku do ludzi ani psów. Jest cierpliwy i tolerancyjny wobec dzieci – choć oczywiście zabawy psa z dzieckiem powinny odbywać się pod nadzorem. Ostrożności wymagają kontakty psa tej rasy z małymi zwierzętami domowymi, ze względu na instynkt myśliwski. Rozwijają się w sportach terenowych i zawodach posłuszeństwa, ponieważ uwielbiają biegać i wykonywać zadania. Te psy są również bardzo wrażliwe i muszą nauczyć się nawiązywać kontakty towarzyskie we wczesnym wieku inaczej stają się bardzo nieśmiałe.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.39.19

Bretania

Australijski pies pasterski

Australian Cattle Dogs są stworzone do zajęć które wymagają zdolności atletycznych, wytrzymałości i szybkiego myślenia. Są również bardzo dobrymi hodowcami, ponieważ mają niezrównaną zdolność do zaganiania bydła. Rozwijają się, wykonując zadania, a nie mając nic do roboty. Te psy są również wymagają dużo uwagi i właściciele muszą stale i konsekwentnie z nimi współpracować. Te średniej wielkości i umięśnione psy osiągają wysokość od 46 do 51 cm, a suczki od 43 do 48 cm. Dorosły pies waży od 17 do 23 kg. Sierść występuje w wielu kombinacjach kolorów: niebieskim i jasno brązowym, czarnym i jasno brązowym, a także rudym i jasno brązowym. Czasami mają rude, lub niebieskie łaty.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.40.33

Australijski pies pasterski

Rottweiler

Rottweilery pilnowały obozy rzymskie w wyżej wspomnianej Germanii, która została podbita właśnie przez Rzymian. Doskonale pilnowały zapasy żywieniowe. Duże, silne psy były przede wszystkim bardzo cenione za to, że bez większych trudności ciągnęły powozy oraz wielkie skrzynie z zapasami jedzenia i amunicji. Rzeźnicy w średniowieczu także bardzo wykorzystywali psy tej rasy – między innymi do pędzenia bydła. Rottweilery mogą wyglądać bardzo przerażająco, ale ta rasa jest w rzeczywistości bardzo inteligentna i delikatna. Te psy są często używane jako psy służbowe, ponieważ są znane ze swojej miłości do ludzi. Stinky – Rottweiler, uratował mężczyznę, który walczył z zespołem stresu pourazowego lub PTSD, okazując mu bezwarunkową miłość.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.41.50

Rottweiler

Papillon

Papillon – rasa psa, łącząca cechy spaniela i szpica, wraz z phalene uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną za odmiany spaniela kontynentalnego. Papillon uznawany jest za odmianę ze stojącymi uszami.
Te psy są jedną z najmądrzejszych ras psów-zabawek na świecie. Ci słodcy faceci są bardzo lojalni, posłuszni i zdeterminowani. Chociaż są małe, są dość energiczne i często wymagają dużo ruchu. Robią dobre psy stróżujące, które mogą natychmiast zaalarmować właścicieli o podejrzanych działaniach lub osobach, szczekając tak głośno.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.43.22

Papillon

Doberman Pinscher

Dobermany to psy bardzo dumne, o silnym charakterze, dużej wytrzymałości, obdarzone ogromnym temperamentem i nieprzeciętną sprawnością fizyczną. Cechy, które uczyniły je znanymi – wrodzona agresywność, ciętość oraz niewrażliwość na ból – w miarę rozwoju hodowli zostały znacznie złagodzone. To psy jednego pana, ale pozostałych domowników traktują po przyjacielsku. Doberman jest opiekuńczy wobec dzieci, z którymi mieszka, ale nie przepada za obcymi maluchami, dlatego nie należy nadużywać jego cierpliwości.Dobermany to jedna z najczęstszych ras psów dla wojska i policji. Ich ochronny charakter może czasami sprawiać, że są dość agresywni, ale zazwyczaj są dobre i bardzo słodkie dla ludzi. Rasa dobermana ma własną osobowość, która jest dość wyjątkowa wśród wszystkich innych ras psów.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.44.26


Doberman Pinscher

Owczarek Szetlandzki

Owczarek szetlandzki (sheltie) to pies żywiołowy, o pogodnym usposobieniu i przyjaznym charakterze. Lubi, żeby się nim zajmować, domaga się od właściciela pieszczot i zainteresowania. Mocno przywiązuje się do rodziny i chce mieć wszystkich na oku. Jako zwierzak wrażliwy na nastroje panujące w otoczeniu, owczarek szetlandzki nie nadaje się do domów, w których panuje hałas i zamieszanie. Typowa dla rasy jest pewna nieufność okazywana w kontaktach z obcymi ludźmi, ale nie powinna się ona przekształcać w lękliwość.

Zrzut Ekranu 2020 12 26 O 06.46.10

Owczarek Szetlandzki

Reklama