Najdokładniejsze, ale zabawne filmy historyczne

Opublikowano 09/15/2020
Reklama

12 lat w niewoli

Stworzenie filmu, który dobrze przedstawia prawdziwy obraz niewolnictwa to nowy trend. Filmy o niewolnictwie istnieją już od dawna, ale niekoniecznie były dobrze nakręcone. Tak było do powstania tego filmu. Jest to interpretacja wspomnień z 1853 roku autorstwa Solomona Northupa. To historia czarnego mężczyzny o imieniu Northup, który mieszkał w północnej części stanu Nowy Jork, kiedy został porwany do niewoli w 1841 roku. Historia przedstawia jego dogłębne doświadczenia jako niewolnika przez 12 lat aż do odzyskania wolności. Reżyser Steve McQueen wyraźnie pokazuje brutalność życia Salomona jako niewolnika, a także doświadczenia innych osób, które spotyka po drodze. McQueen nakręcił ten film z głębi serca i pokazuje surową i niesprawiedliwą rzeczywistość niewolnicta.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.43.25

12 lat w niewoli

Noc nie do zapomnienia

Od czasu zatonięcia Titanica w 1912 roku, wiele filmów zostało stworzonych aby przypomnieć o tej tragedii. Oba filmy uznane przez krytyków – Titanic Jamesa Camerona i Noc do zapamiętania Roya Warda Bakera zdobyły wielką popularność, ale czy są one rzeczywiście historycznie dokładne? Podczas gdy film Camerona pokazuje wydarzenia, główny wątek koncentruje się na historii miłosnej Jacka i Rose, granych przez Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. A Night to Remember Roya Warda Bakera przedstawia postacie z każdej klasy i ich zmagania podczas tonięcia statku. Film nie miał budżetu czy technologii Titanica. Niezależnie od tego, jest pamiętany i uznawany za wierny wydarzeniom, które miały miejsce.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.46.19

Noc nie do zapomnienia

Apollo 13

Misja Apollo 13 została sfilmowana bardzo wiele razy. Tak wiele, że trudno nawet zliczyć. 25 lat po eksploracji Księżyca ten film z 1955 roku w reżyserii Rona Howarda zdobył uznanie wielkie krytyków. Uznano, że w końcu ktoś nakręcił wiarygodny film. Uwzględniał on wszystkie najmniejsze szczegóły i reżyser czekał na to, aż technologia się rozwinie. Podsumowując, Howard wykonał znakomitą robotę i dokonał tego, czego innym reżyserom się wcześniej nie udało w ich wersjach filmów.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.49.20

Apollo 13

Czarna szata

Kręcenie filmu na temat innej kultury jest trudne, ponieważ chcesz z szacunkiem przedstawiać ludzi mających inne zwyczaje od ciebie i trzeba to robić z delikatnością. W tego typu filmach dokładność historyczna jest niezwykle istotną cechą. W tym filmie Black Robe koncentruje się na rdzennych mieszkańcach i ich kulturze. Został doceniony za dokładne pokazanie ich stylu życia i obejmuje aspekty języków Cree, Mohawk i Algonquin. Bruce Beresford ożywił oryginalną powieść Briana Moore’a z jego adaptacji z 1985 roku.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.52.14

Czarna szata

Chodź i zobacz

Wojna to okres rozlewu krwi i brutalności. Ludzie tracą życie, są ranni i płyną potoki łez. Reżyser Elem Klimov stworzył film Come and See, który oddaje wszystkie realia wojny poprzez jego relacje z II wojny światowej z rosyjskiej perspektywy. Dostał krytykę za film od strony Rosjan, którzy twierdzili, że jest daleki od pokazania prawdy. Film jest za to chwalony przez historyków za realistyczne przedstawienie obozów zagłady i ofiar.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.54.21

Chodź i zobacz

Das Boot

Lata 80-te były popularnym okresem kręcenia filmów o łodziach podwodnych. Niestety filmy te rzadko były dobre. Jednak film Das Boot zdołał zrobić jedną rzecz, której nie udało się immym filmom o łodziach podwodnych. A mianowicie udało się pokazać, jak irytująca może być walka podczas wojny na łodzi podwodnej. Reżyser Wolfgang Peterson przenosi na duży ekran historię pełną prawdziwych emocji. Z powodzeniem portretuje intensywną bitwę, podkreślając jednocześnie wyjątkową wojnę podwodną. To naprawdę świetny film.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.56.26

Das Boot

Gettysburg

Jeśli poszukujesz filmu – dogłębnej relacji z bitwy pod Gettysburgiem, to prawie 5-godzinne dzieło z pewnością cię zadowoli. Dokładnie pokazuje bitwę podczas wojny secesyjnej i pozwala widzom zrozumieć perspektywę obu stron. Gettysburg zawiera wszystkie niezbędne szczegóły historyczne, czego bardzo często brakuje innym filmaom wojennym. Widzowie chwalili go nawet za to, jak doskonale historycznie dał sobie radę. Jeśli jesteś zainteresowany tą tematyką to jest to zdecydowanie film numer jeden.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 07.58.33

Gettysburg

Zabójstwo Jessego Jamesa

Hollywoodzkie filmy o dzikim zachodzie mają jedną wspólną cechę; we wszystkich bohaterem jest atrakcyjny młody mężczyznę-kowboj. Jednak wydaje się, że brakuje im dokładności. Podczas gdy większość fanów chętnie ogląda te filmy dla tej głównej roli lub scen akcji to film “Zabójstwo Jessego Jamesa” zawiera te wymienione wyżej cechy, ale udaje mu się również być dokładnym. Historia koncentruje się na Jesse Jamesie i na młodym Robercie Fordzie i jego fascynacji Jamesem. Pokazuje Jamesa w jego szczytowym momencie, ale także ilustruje własną historię Forda. Został dobrze przyjęty przez publiczność ze względu na prawdziwy opis postaci i okresu w którym był kręcony.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.01.38

Zabójstwo Jessego Jamesa

Lincoln

Spielberg zrobił coś niesamowitego w tym filmie. Udało mu się uchwycić Abrahama Lincolna jako prawdziwego przywódcę, potężnego mówcę i człowieka, który walczy o to, w co naprawdę wierzy. Ta interpretacja podkreśla jego cichą osobowowść i mocne wychowanie Lincolna, zanim stał się legendą, którą my pamiętamy. Pokazuje także inną perspektywę i przedstawia Lincolna bardziej zbliżonego do zwykłego człowieka, na tle bardzo burzliwego okresu politycznego. Spielberg niewątpliwie jest wiodącym reżyserem i nie ma znaczenia co kręci bo zawsze wychodzi mu to świetnie.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.04.02

Lincoln

Szeregowiec Ryan

Szeregowiec Ryan był oklaskiwany przez publiczność i przez krytyków filmowych za dokładne przedstawienie tej historii. Film na zawsze pozostanie w naszej pamięci z powodu nienagannego uchwycenia słynnej sceny wojennej na plaży Omaha. Ta intensywna 27-minutowa scena przyciąga widzów w pierwszych minutach i nadaje ton na następne trzy godziny. Film wywiera bardzo emocjonalny wpływ na widza, którego brakuje w wielu innych adaptacjach filmowych.Jeśli nie widzieliście tego filmu to bardzo polecamy go obejrzeć.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.06.59

Szeregowiec Ryan

Stalingrad

Robiąc film o bitwie pod Stalingradem, ważne jest aby pozostać wiernym historycznem faktom z tamtych czasów. Ta bitwa jest jednym z najważniejszych momentów II wojny światowej i nadal badana fascynuje miliony ludzi na świecie. Ten film jest dobrze pamiętany do dziś, ponieważ ukazał całą przemoc i chaos, które miały miejsce podczas tej bitwy. Dokładnie opowiada historię, a także pokazuje perspektywę Niemców. Jeśli interesujecie się historią i nie widzieliście tego filmu to na pewno powinien znaleść się na waszej liście.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.10.12

Stalingrad

Ostatni cesarz

Historycy wciąż debatują nad powstaniem i upadkiem ostatniego cesarza Chin i próbują wyjaśnić, co dokładnie się tam wtedy wydarzyło. Bernardo Bertolucci i pisarz Mark Peploe dołożyli wszelkich starań, aby zilustrować to, co wiedzą, ale ponieważ brakuje szczegółów, nie wszystkie szczegóły filmu są dokładne. Udaje im się jednak uchwycić nieporządek polityczny, tworząc jednocześnie niezwykły obraz starożytnych Chin. Bertolucci jest wybitnym reżyserem i według nas ten film jest warty obejrzenia.Tak samo zresztą jak reszta jego dzieł.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.12.56

Ostatni cesarz

Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora! jest znacznie bardziej poprawna historycznie w porównaniu z filmem Pearl Harbor Michaela Baya, o tej samej tematyce. Również dlatego, że ta interpretacja skupia się na obu stronach konfliktu, a nie na jednej perspektywie. W ten sposób reżyserzy byli w stanie dotrzeć do głębokich korzeni i przyczyn powstania bitwy w Pearl Harbor. Kolejną cechą, która sprawia, że ​​film wydaje się być tak precyzyjny i autentyczny, jest dodanie prawdziwego lotniskowca znanego jako Yorktown i nie skupianie się tak na wątku miłosnym jak w Pearl Harbor.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.15.27

Tora! Tora! Tora!

Stacja Fruitvale

Niesprawiedliwe śmierci są zjawiskiem zbyt popularnym w dzisiejszych czasach ale także w filmach. Większości ekranizacji filmowych nie udaje się stworzyć wysokiej jakości filmu i urzekającego obrazu. Jednak Michael B Jordan tworzy przytłaczający i satysfakcjonujący występ w Fruitvale Station. Adaptacja pozostaje wierna życiu Oscara Granta III i jego ostatnich chwilach przed jego bardzo niepokojącą śmiercią. Został nawet nakręcony dokładnie w miejscu, w którym został zabity. I to jest naprawdę niesamowite.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.22.52

Stacja Fruitvale

Wszyscy ludzie prezydenta

Film Wszyscy ludzie prezydenta jest oparty na powieści Boba Woodarda i Carla Bernsteina, odpowiedzialnych za rzucenie światła na skandal, który obalił prezydenta Richarda M. Nixona. Ten film szczegółowo opisuje włamanie do Demokratycznego Komitetu Narodowego w kompleksie Watergate i późniejsze zawirowania polityczne z tym związane. Film udaje się być tak dokładny, nie tylko dzięki reżyserom i aktorom, ale nawet ekipie produkcyjnej, która dołożyła wszelkich starań, aby zapewnić autentyczne biurka używane w redakcji. Ten film znalazł się na liście Krajowego Rejestru Filmów ze względu na „znaczenie kulturowe, historyczne a także estetyczne”.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.25.18

Wszyscy ludzie prezydenta

Zodiak

Ten film miał wielkie szanse aby zostać skrytykowany, ale reżyser David Fincher się wybronił. Zamiast tego pozostał wierny historii, nawet jeśli nierozwiązane zakończenie rozczarowało większość publiczności. Twórcy filmu spędzili aż 18 miesięcy, próbując przedstawić swóją opinię o zabójstwie, które następnie wykorzystali, aby uczynić film aż tak niesamowitym. Jeśli nie widzieliście tego dzieła filmowego to wpiszcie na listę filmów do zobaczenia. Poza wszystkim w filmie gra świetna obsada aktorska i nawet dlatego warto go zobaczyć.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.27.40

Zodiak

Flagi naszych ojców

Ten film wojenny z 2006 roku jest oparty na bestsellerowej książce New York Times opisującej historię pięciu marines i jednego żołnierza marynarki wojennej, któremu przypisuje się podniesienie amerykańskiej flagi na Iowa Jima. Chociaż film nie odniósł sukcesu jeśli chodzi o zarobki, nadal jest chwalony za prawdziwe uchwycenie historii. Nie był rownież zbyt znany w Europie ale naprawdę warto go zobaczyć i przy okazji się czegoś ciekawego dowiedzieć o tej niesamowitej historii.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.30.47

Flagi naszych ojców

Pianista

Publiczność oklaskiwała pianistę za nienaganne i pełne emocji przedstawienie ocalałego z Holokaustu bardzo znanego pianisty – Szpilmana, granego przez Adriena Brody’ego. Wokół reżysera Romana Polansky’ego było zawsze sporo kontrowersji, ale przy tworzeniu filmu był niezwykle skupiony i nakręcił film fantastycznie. Ma to związek z tym, że sam przeżył ucieczkę z krakowskiego getta w czasie II wojny światowej. Po śmierci matki spędził życie w stodole i ukrywał się do końca wojny. Ten film pokazuje Holokaust w niesamowity i prawdziwy sposób oczami wybitnego pianisty Władysława Szpilmana i samego reżysera.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.34.15

Pianista

Moneyball

Moneyball to dramat sportowy z 2011 roku z udziałem czołowych aktorów: Brada Pitta i Jonah Hill. Opowiada niesamowitą historię drużyny baseballowej Oakland w 2002 roku. Chociaż reżyser stronił od porządku pewnych wydarzeń, to nadal uważa się go za bardzo wierny historycznie. Należy zauważyć, że prawdziwy kierownik zespołu, Art Howe, uważa, że ​​film nie przedstawił go poprawnie historycznie. Jednak prawdą jest, że nie jest to proste przedstawić lata w ciągu zaledwie dwóch godzin trwania filmu.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.37.24

Moneyball

Wilk z Wall Street

Oparta na prawdziwej historii maklera giełdowego Jordana Belforta Wilk z Wall Street opowiada historię pełnego zapału młodego mężczyzny, który buduje swoją karierę na Wall Street, by następnie popaść w poważne oszustwa i korupcję. Chociaż niektóre szczegóły filmu są dziś przedmiotem debaty, film jest mniej więcej zgodny ze wspomnieniami Belforta. I do tego niesamowita rola Leonarda DiCaprio, na zawsze naszego ukochanego aktora mającego miliony fanów na całym świecie.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.41.02

Wilk z Wall Street

Reflektor

Spotlight – zespół śledczy Boston Globe, od którego wziął tytuł hollywoodzki film, wywalczył ujawnienie akt sprawy byłego biskupa Johna Geoghana, który trafił przed sąd dzięki swoim licznym ofiarom. Ze śledztwa gazety wyłoniła się przerażająca historia: przez dziesięciolecia najwyżsi kościelni funkcjonariusze archidiecezji bostońskiej na czele z arcybiskupem zamiatali pod dywan sprawy molestowania seksualnego nieletnich przez duchownych. Ofiary przekonywano do milczenia pieniędzmi, a oskarżanych księży przenoszono do innych parafii, umożliwiając im ponownie kontakt z potencjalnymi nowymi ofiarami.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.43.30

Reflektor

Miasto Boga

Po premierze w 2003 roku City Of God zyskało uznanie wielu krytyków. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, które nastąpiły po nasileniu się przestępczości zorganizowanej na przedmieściach Rio de Janeiro w Brazylii „Cidade de Deus” (Miasto Boga) dzieje się w późnych latach 60-tych i wczesnych 80-tych i podkreśla kulminacyjną bitwę między handlarzem narkotyków Li’l Zé a przestępcą Nedem. Ten film jest niesamowity i zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.46.43

Miasto Boga

Cud

Jeśli jesteś fanem filmów sportowych, ta pozycja jest dla Ciebie obowiązkowa na liście. Przedstawia historię męskiej drużyny hokejowej Stanów Zjednoczonych podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku i ich porażkę ze Związkiem Radzieckim. Jest to znane pod nazwą „Cud na lodzie”. Ten film sportowy wyróżnia się tym, że zawiera prawdziwy materiał z gry, a także przywiązaniem reżysera Gavina O’Connora do wszelkich szczegółów. A to wtego typu filmach jest to jedna z kluczowych rzeczy.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.49.08

Cud

84C MoPic

Weterani wojskowi uważają ten film za jedną z najlepszych wersji tego. Opowiada o wojnie w Wietnamie i jak naprawdę wyglądały czasy wojny. Możliwe, że nie jesteś dobrze zorientowany w tym filmie i go nie widziałeś, ale mówi się, że jest on prawie identyczny z rzeczywistym doświadczeniem. Nie jest to częste w przypadku filmów wojennych. Był nominowany do nagrody Grand Jury na festiwalu w Sundance; Najlepszy debiut fabularny i najlepszy scenariusz na Independent Spirit Awards.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.51.39

84C MoPic

127 godzin

Aron Ralston opowiada o swojej walce o przetrwanie, gdy został zablokowany przez głaz w kanionie w stanie Utah. Jest on znany ze swojej odważnej ucieczki, która obejmowała odcięcie ręki. Napisał powieść o swoim doświadczeniu, którą przerobił później na film. Ralston mówi, że wersja kinowa jest prawie całkowicie dokładna, z wyjątkiem tylko jednej sceny. Co do reszty, mówi, że jest to jak najbardziej zbliżone do dokumentu, zachowując jednocześnie wielki dramat sytuacji człowieka.

Zrzut Ekranu 2020 09 01 O 08.53.51

127 godzin

Reklama