Köpeklerin nasıl kurtulduğuna inanamayacaksınız!

Yayinlanma tarihi 08/16/2020
Reklam

Colorado Springs, ABD’de Colorado eyaletinde bulunan acil olaylar karşısında hemen tepki gösteren bir şehir. İnsan veya hayvan olmasını ayırt etmeden hayatlarını koruma ve kurtarma konusunda oldukça önem veriyorlar.
Yol sırasında kanalizayon borularının içinde sekiz yavru köpek olduğunun haberini alan Colorada Springs’teki itfaiye ekibi haberle brilikte hızlıca harekete geçiyor. İtfaiye ekiplerinin aklına, onların kurtarılmanın aslında büyük bir hata olacağı o an gelmiyor bile.

Şok Olmaya Hazır Olun

İtfaiye ekipleri önceleri ağaçta mahsur kalmış ya da yanmış bir binada kalan köpekler gibi çok sayıda hayvanın hayatını kurtarmış. Bu yüzden bu ihbar hiç sıra dışı değil. Bu nedenle de kanalizasyonda kalmış olan sekiz yavru köpeğin kurtarılmasının da pek zorlu olmayacağının farkındalar.

Büyük Kaçış

İtfaiye ekipleri araçlarının sirenleri geçtikleri sokaklarda yankılanırken olayın olduğu yere hemen ulaşmayı hedeflemişler. Minik köpek yavruları orada açlıktan ölmeden veya yavrular hipotermiye girmeden önce oraya ulaşmaları lazımmış, daha önce yaşadıklarından yola çıkarak hızlı olmaları gerektiğinin farkındalarmış. İtfaiye ekiplerinin gün içinde görevi hayat kurtatmak olduğu için bu durumun tersinin olmasını istemiyorlarmış.
Ancak her gün canlıları kurtaran bu itfaiye ekibi birazdan çok farklı bir deneyimle karşılaşacaklarından bu sıralarda haberdar değil.

Yavrular

Bu sırada, olayın gerçekleştiği yere gelen itfaiye ekiplerinden biri kanalizasyon içindeki çukura uzanarak yavru köpekleri çıkarmaya başlıyor. Minik yavrular bu kanalizasyon çukurunda inlerken annelerini istedikleri belli oluyor, bu sebepşe de itfaiye ekipleri etrafı kontrol ediyor ve yavruların ailesini bulmaya çaba gösteriyorlar. Ve bir karar alıyorlar.

Büyük Tehlike

Yavru köpeklere yakınlaşıp bakıldığında etraftakiler köpeklerin cinsinin Labrador olduğunda karar kılıyorlar. Minik köpekleri veteriner hekime götürme kararı alıyorlar. Veteriner ise inleyen hayvanlara baktığında şok oluyor. İtfaiye ekipleri bu tepkiyle karşılaşmayı hiç beklemiyor tabii ki. Veteriner de onlara yöneliyor.

Kurtuluş

İtfaiye ekiplerine veteriner, olayın aslında anladıkları gibi olmadığını, bu hayvanların siyah tüylere sahip yavru köpeklerden değil, bunların aslında koyu kırmızı kürklü tilkiler olduğundan bahsediyor. Herkes bu duruma hayret ediyor. Durumu algılamaya çalışıyorlar. İtfaiye ekipleri bu canlılara yardım etmek için istemeden annelerinin bu yavruları sakladığı yerden çıkarmışlar. Hızlıca annelerinin bu yavru tilkileri aradığına karar veren itfaiye ekipleri işe koyuluyor.

Yalnızlık

Olaylar oldukça hızlı gerçekleşiyor. İtfaiye ekipleri yavru tilkileri yeniden olayın olduğu yere götürüyor ve anne tilkinin dönmesini beklemeye koyuluyorlar. Ancak gelen giden olmuyor. Günler geçmiş olmasına rağmen yavrulara bakmak için anne veya babası gelip gitmiyor. Görüldüğü şekilde bu yavru tilkiler yalnızmış.

Anne Tilki

Bu yavruların bakıma ihtiyaç duyduğu da ortada. Anne tilkinin artık yavrularını kanalizyona gelip almayacağı anlaşıldığında itfaiye ekipleri hayvan eylemcileriyle iletişim kuruyor. Miniklerin güzel beslenmediğinde zarar görecekleri aşikar, sekiz yavru tilki kendi hallerine bırakılacak durumda da değiller.

Bakım Yapılıyor

Humane Society, hayvanları koruma derneği bir süredir yavru tilkileri zaten yakından gözlemliyordu. Yavruların annesinin ortaya çıkmacağını anladıklarında yavrulara bakmaya karar verdiler. Gönüllü kişiler yavru tilkilerin sağlıklarına kavuşmalarından sonra yabani yaşama salınmak üzere veteriner hekime götürdüler ve bakımları yapıldı.

Yabani Hayat

‘’Colorado’da bunlar yaşamın bir parçası. Yabani hayat ve modern hayatı birbirlerinden ayrıştırmak bazı durumlarda zorluk yaratabiliyor. Springs şehrinin kimi dönemde işleri karmaşaya sürükleyebiliyor.’’
Gerçek olan bir konu var ki o da itfaiye ekipleri tarafından bu yavrulara yardım eli uzatılmak istenmesi. Tabii ki bu yavru tilkiler bir gün büyüyecekler ardından doğal yaşam alanlarında hayatlarını sürdürmeye de devam edecekler.

Reklam