Bu bilgileri görmelisiniz, şaşırma zamanı geldi!

Yayinlanma tarihi 08/16/2020
Reklam

Şarap şişesinin alt kısmı neden böyle yapılmış? Kablodaki bu yuvarlak şey de ne? Uçakların pencerelerinde neden delik var? Kalem kapaklarındaki delik ne işe yarıyor?

Bu gibi sorular her zaman kafamızı kurcalamıştır. Günlük hayatta gördüğümüz ve kullandığımız ama asıl işlevi hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadığımız küçük detaylar aslında oldukça önemli işlevlere sahip. Bu yazımızda günlük hayatımızda kullandığımız eşyalardaki küçük detayların ne işe yaradığını açıklıyoruz.

Did You Know That These Common Household Items Are Meant To Be Used This Way?

Your Life Will Change When You Realize You Can Use These Common Things This Way

Şarap Şişesinin Altındaki Çukur

Birçok insan gevşemek için şarap içmeyi sever. Eğer onlardan biriyseniz, muhtemelen şarap şişelerinin altındaki içe doğru olan çukuru fark etmişsinizdir. Peki, şarap şişeleri neden böyle tasarlanmış? Bombe olarak da bilinen bu içbükey çukurlar, rüzgâra karşı savrulmasını önlemek için şişenin ihtiyaç duyduğu dengeyi sağlar. Ayrıca şarabın bardağa boşaltılmasından önce temizleme anında buharı dağıtır.

Wine Bottle Dip

Wine Bottle Dip

Gömlek Arkasındaki Tutamaç

Oldukça eminiz ki gömlekleriniz arkasındaki bu halkayı fark etmişsinizdir. Aslında bu, ilk başlarda gemiyle seyahat edenlerin kullandığı bir şeydi. Biliyorsunuz ki bir tekne üzerinde bir dolap için yer yoktur. Bundan dolayı, geçmişte, denizciler gömleklerini asmak için gömleklerinin arkasında bulunan bu halkaları kullanıyorlardı. 60’lı yıllarda ise spor salonlarına giden çocuklar da aynı nedenden dolayı bunları kullandılar. Şimdilerdeyse gömleklerin arkasındaki bu halkalar sadece kalitenin bir göstergesi haline dönüşmüştür.

Shirt Loops

Shirt Loops

Renkli Diş Macunu Karesi

Diş macunu tüplerinin sonundaki bu mavi, kırmızı, siyah ya da yeşil kareyi hiç fark ettiniz mi? Eminiz ki bu karelerin ne işe yaradığına dair herhangi bir fikriniz yok. “Göz işaretçileri” olarak adlandırılan bu kareler, montaj aşamasındaki makineler için önemlidir. Bu işaretler, tüpün nerede kesilip katlanması gerektiğini gösterir. Ne kadar da havalı bir bilgi, değil mi?

Colored Toothpaste Squares

Colored Toothpaste Squares

Yakıt Göstergesi Oku

Eğer araç kullanıyorsanız bu bilgi işinize yarayacaktır. Neredeyse 2010 ve sonrası yapılan araçların tümünde, benzin göstergelerinin sağında ya da solunda bir ok vardır. Bu ok, yakıt dolum kapağının aracın hangi tarafında olduğunu gösterir. Belki kendi aracınızın yakıt kapağının nerede olduğunu bilirsiniz ancak emanet ya da kiralık bir araç kullanıyorsanız bu bilgi oldukça işinize yarayacaktır.

Gas Gauge Arrow

Gas Gauge Arrow

Odun Kömürü Havayı Temizler ve Kötü Kokuları Giderir

Pahalı hava temizleyicilerine para harcamak zorunda olmadığınızı biliyor muydunuz? Aslında aktif odun kömürü ihtiyacınız olan tek şeydir. Alerjen ve bakterileri yok etmek için oldukça kullanışlıdır. Yapmanız gereken fileli çanta içerisine biraz odun kömürü yerleştirmek. Ardından kullanmak istediğiniz yere bırakın ve pis kokulara elveda deyin.

Charcoal Purifies Air And Removes Odors

Charcoal Purifies Air And Removes Odors

Kot Düğmeleri

Hepimiz kot giymişizdir ve muhtemelen dikişlerin üzerine konulmuş düğmeleri fark etmişsinizdir. Ne için olduklarını biliyor musunuz? “Perçin” olarak adlandırılan bu düğmeler, dikişlerin yıpranmasını ve açılmasını önlemek amacıyla kullanılırlar. Kot pantolonları ve bu düğmeleri icat eden Levi Strauss, 1829 yılında madencilerin, kotlarının yıpranmasından dolayı şikayetçi olduktan sonra bu fikri buldu.

Random Jean Buttons

Random Jean Buttons

Yeni Giysilerdeki Fazladan Kumaşlar

Yeni bir kıyafet aldıktan sonra kıyafetle birlikte ufak bir poşetin içinde ekstradan kumaş olduğunu fark edeceksiniz. Yeni kıyafetlerinizle birlikte gelen bu fazladan kumaşlar, tabi ki de kıyafet yamalamak için değiller. Bu kumaşların amacı kıyafetiniz için en iyi yıkama ayarını bulmanızı sağlamaktır. Kıyafetinizi yıkamadan önce fazla gelen kumaşı çamaşır makinesinde yıkarsınız. Aldığınız sonuca göre kıyafetiniz için uygun yıkama ayarını bulmuş olursunuz.

Extra Fabric With New Clothes

Extra Fabric With New Clothes

Tava Kulplerindeki Delik

Eğer çok profesyonel bir aşçı değilseniz, eminiz ki tava veya tencerelerinizin kulplerinde bulunan bu deliklerin ne işe yaradığını bilmiyorsunuz. Mutfak eşyalarını asmak için kullandığınız bu delikler, yemek pişirirken karıştırmak için kaşık veya kepçeleri tava kenarına tutturmak için de kullanılırlar.

Pot Handle Holes

Pot Handle Holes

Spor Ayakkabılarındaki Ekstra Delikler

Spor ayakkabılarında, bağcıklar için bırakılan deliklere ekstra olarak üst tarafta bırakılan delikleri fark etmişsinizdir. Tahmin edersiniz ki bunlar birer tasarım hatası değil! Eğer aldığınız ayakkabı biraz büyükse kabarık durması kaçınılmaz olacaktır. Bu delikleri de kullanarak bağcıkları yapmanız ayakkabı içerisinde daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Topuk kilidi olarak bilinen bu delikler, daha sıkı bağlar oluşturmanızı sağlar.

Extra Sneaker Holes

Extra Sneaker Holes

Bere Üzerindeki Ponponlar

Kış boyunca, kafanızı soğuktan korumanız oldukça önemlidir ve bunu sağlamak için genelde bere kullanırız. Fakat, neden berelerin üstünde ponpon kullanılmış? Bunların çıkış noktası İskandinavya’dır. Bu ponponların berelere eklenmesinin amacı örgü şişlerinin dikişleri toplamasını sağlamaktır. Her ne kadar artık gerek duyulmasalar da oldukça tatlı duruyorlar, değil mi?

Winter Hat Pom-Poms

Winter Hat Pom-Poms

Uçak Pencerelerindeki Delikler

Uçak pençelerinde bulunan deliklerden dolayı korkulacak bir durum yok. Havalandırma deliği olarak adlandırılan bu delikler uçak havalandıkça oluşan basınç farklılığını ayarlamak için konulmuşlardır. Eğer dış cam görevini hiç yerine getirmezse, Bu delik aracılığıyla hava akışı olduğu gözlemlenecektir.

Airplane Window Holes

Airplane Window Holes

 Mikrodalga Fırınlardaki Siyah Izgaralar

Bu fırınların kapaklarında Faraday Kafesi olarak bilinen siyah ızgaralar bulunur. Bu ızgaralar yiyecekleriniz düzgün bir biçimde pişmesi için önemlidir. Aynı zamanda herhangi tehlikeli bir durumun oluşmasını engellerler.

Black Grating In The Microwave

Black Grating In The Microwave

Golf Toplarındaki Çukurlar

Gerçek şu ki; golf topları aslında tam olarak yuvarlak değildir. Dikkatli bir şekilde bakıldığında top üzerindeki delikler fark edilecektir. Aslında, golfçüler bilirler ki, çentikli ve yumrulu toplar yenilerinden daha uzağa giderler. Bu çukurlar, türbülans oluşturur ve sürtünmeyi azaltır.

Dimples On Golf Balls

Dimples On Golf Balls

Uzun Boyunlu Şişeler

Yetişkin içecekleri genelde uzun boyunlu şişeler içerisine yerleştirilirler. Bu uzun boyunlar şişelerin daha rahat bir şekilde elle tutulmasını sağlarlar. Bunun dışında, bu tür şişelerle bir bardak veya kupaya içindeki içeceği doldurmak daha kolaydır. Ayrıca bu yolla ısı daha iyi yayılır. Filtresiz biralar içinse söz konusu çökelti olduğunda soğan biçimli şişeler kullanışlıdır.

Long Bottle Necks

Long Bottle Necks

Teneke Kutu Açma Halkası

Teneke kutularını açmak için kullanılan şeyde bulunan halkalar ne içindir? Aslında işlevleri pipetleri tutturmaktır. Ancak bu da geçmişte kalmış, pek de kullanılmayan bir durumdur. Çünkü pek fazla insan teneke kutudan içtiği zaman pipet kullanmaz. Hatta, içilmesini kolaylaştırmak için tekene kutuların ağızları da genişletilmiştir.

Can Tabs

Can Tabs

Yemek Paketi Kutuları

Meşgul olduğunuzda yemek siparişi vermek en iyi çözümdür. Yemeğinizin içinde geldiği karton paketler olukça işlevseldir. Bu paketleri tasarlayanların amacı; bu kartonlar içerisinde yemek yemenizi sağlamaktır. Bu kartonları kenarlarından bükerek bir tabağa dönüştürebilirsiniz. İşte, şimdi kullanışlı bir tabağa sahipsiniz.

Takeout Boxes

Takeout Boxes

Klavye Tuşlarındaki Çıkıntılar

Q klavyedeki “F” ve “J” tuşları üzerinde bulunan çıkıntıları fark etmişsinizdir. Bu çıkıntılar, klavyeye bakmadan parmaklarınızı klavye üzerinde doğru konumlandırmanızı sağlar. Eğer on parmak kullanıyorsanız, sol işaret parmağınız “F” tuşunun üstünde, sağ işaret parmağınız ise “J” tuşunun üstünde durmalı.

Double Keyboard Bumps

Double Keyboard Bumps

Metre Ucundaki Metal

Metre şeritlerinin ucunda bir küçük bir metal bulunur. Temelde bu metalin iki işlevi vardır. Birincisi; eğer tek başınıza ölçüm yapıyorsanız bu metali bir nesneye tutturarak ölçümü yapabilirsiniz. İkincisi; tırtıklı ucu sayesinde ölçüm yaptığınız yüzey üzerinde işaretleme yapabilirsiniz.

Measuring Tape Metal

Measuring Tape Metal

Kalem Kapaklarındaki Delikler

Genellikle kalem kapakları, uçlarında bir delik olacak şekilde tasarlanırlar. Bunun sebebi de kapakların yutulması durumunda hava akışını sağlayarak nefes alınmasını sağlamaktır. Birçok insanın çalışırken sürekli kalemleri ağızlarında tuttukları düşünüldüğünde bu delik oldukça işlevsel bir hal alıyor.

Pen Cap Holes

Pen Cap Holes

iPhone Kameralarındaki Delik

iPhone kullanıcıları, kamera lenslerinin hemen yanında bulunan küçük deliği fark etmişlerdir. Bu delik aslında bir mikrofondur. iPhone 5’in yayınlanmasından beri şirket çıkardığı her telefona üç tane mikrofon ekliyor. Biri üstte, biri alt kenarda ve sonuncusu da kamera lensinin yanında bulunuyor. Bu, kaydedilen sesin kaliteli olmasını sağlıyor.

iPhone Camera Hole

iPhone Camera Hole

Tel Tokalardaki Zikzak

Tel tokalarda biri zikzaklı biri düz olmak üzere iki kenar bulunur. Zikzaklı kısım her zaman kafa derisine dönük olmalıdır. Yani iç tarafta kalmalıdır. Bu zikzaklı kenar sadece saçınızın güzel görünmesini sağlamaz aynı zamanda tokanın saçınızda sıkıca durmasını sağlar. Bu şekilde kullandığınızdan emin olun.

Zigzag Side On Bobby Pins

Zigzag Side On Bobby Pins

Kablolardaki Silindir

Demir kordon olarak adlandırılan bu silindirik yumrular, kabloların sonunda bulunurlar ve manyetik demir oksit bulundururlar. Bu silindir şeklindeki demir kordonlar oldukça faydalıdırlar çünkü yüksek frekanslı elektromanyetik paraziti önlerler.

Cable Cord Cylinders

Cable Cord Cylinders

Apple Güç Kablosundaki Kanatlar

Eğer bir MacBook’unuz varsa güç adaptöründeki kanatları görmüşsünüzdür. Yukarı çekerek kullanabileceğiniz bu çıkıntıların amacı, kabloyu etrafına sararak dağınıklığı önlemektir.

Apple Power Cord Wings

Apple Power Cord Wings

Silgi Üzerindeki Mavi Kısım

Herkes çocukluğunda iki renkten oluşan silgileri kullanmıştır. Peki, neden bu silgiler iki renkten oluşuyor? Her ne kadar bu silgilerdeki mavi kısmın, tükenmez kalemle yazılmış yerleri sildiği söylense de bu doğru değildir. Aslında bu kısım, ressamlar özel kâğıt kullandıklarında onlara yardımcı olur. Gerçekten de bu kısım daha güçlü ve kalın kağıtlar kullanıldığında oldukça işe yarıyor.

Blue Part On The Eraser

Blue Part On The Eraser

Uzun Çakmaklar

Uzun çakmakların içinde bir küçük çakmak gizli olduğunu biliyor muydunuz? Bizleri büyük çakmaklarla kandırmışlar, meğer içinde küçük bir çakmak varmış.

Uzun Çakmaklar

Uzun Çakmaklar

Zar

Hiç zarın içinde zar diye bir şey duydunuz mu? Şaşırtıcı ama gerçek, bazı zarların içinde ikinci bir zar vardır. Dışı bir kaplama görevini görür.

Zar

Zar

Airpods

Airpods kulaklıklar kulağınıza takıp spor yaptığınız veya telefonda konuşmak için kullandığınız, üstündeki noktacıklara pek dikkatinizi vermediğiniz bir üründür. Ancak kulaklıklara dikkatlice bakarsanız, üzerindeki delikleri göreceksiniz. Delikler aslı işlevi hava aldırmaktır. Hoparlörün daha özgürce hareket ettiriyor ve böylece daha kaliteli ses veriyor.

Airpods

Airpods

Lavabo

Lavaboda bulunan deliklerinin asıl amacını biliyor musunuz? Lavabodaki delik, su epeyce yükseldiği zaman, artan suyun taşmasını engellemesini sağlar.

Lavabo

Lavabo

Fermuar

Fermuarda bulunan tırnakların bir tür kalıplanma işlevi olarak düşünebilirsiniz. Ancak aslında fermuar tırnakların amacı farklıdır. Bu tırnakların amacı fermuarın açma kısmı üstünde olduğunda fermuarın kendiliğinden açılmasını engellemektir. Bir bakıma buna bir kilit mekanizması da denilebilir.

Fermuar

Fermuar

Fırın Altı Çekmece

Fırının altındaki çekmece, herkesin tahmin ettiği gibi bir depolama, tava tencere gibi mutfak eşyalarınızı saklamak için bir alan olarak düşünülür. Ancak fırınların altında bulunan çekmeceler aslında fırında başka yemek pişerken önceden pişen yemeği sıcak tutmanız için tasarlanmıştır.

Fırın Altı Çekmece

Fırın Altı Çekmece

Ahşap Askı

Bir sürü askı tipi vardır, metal, plastik ve ahşap. Ahşap askıların görünümü daha güzeldir o yüzden daha çok tercih edilir. Peki hiç düşündünüz mü neden ahşap askı icat edilmiş diye? Bu sorunun cevabı şaşırtıcı gelebilir; ahşap askıların asıl amacı ahşabın güveleri kovmasıdır. Yani eğer ahşap askı kullanırsanız kıyafetlerinizi güvelerden rahatça uzak tutabilirsiniz.

Ahşap Askı

Ahşap Askı

Çanta Askısı

Çantalardaki kesik askının asıl işlevi zamanından kampçıların taşımasına yardımcı olmasıdır. Ancak günümüzde her çantada bu özellik vardır. Bunu günlük hayatta değerlendirmek isterseniz yedek ayakkabınızı veya şemsiyenizi taşımak için kullanabilirsiniz

Çanta Askısı

Çanta Askısı

Asansör Kapısı

Asansör kapılarındaki deliklerin özelliği eğer asansör arızalanırsa kapıyı manuel olarak açmaya yarar. Ayrıca asansörün bakıma ihtiyacı olursa o delik sayesinde kapıları açılır ve gereken işlem yapılır.

Asansör Kapısı

Asansör Kapısı

Plastik Süt Kutusu

Plastik süt kutularının bazılarında bir girinti vardır. Çok yaygın olmayan bu girintilerin amacı süt bozulduğunda bunu anlayabilmek. Süt bozulduğu zaman içinde asit birikir ve kutu patlayabilir. Bu patlamayı önlemek için bu girinti vardır çünkü eğer asit birikirse o girinti, gazın etkisiyle, dışa doğru çıkmaya başlar. Aynı zamanda, girinti dışa çıktığı zaman sütünüzün bozulduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Plastik Süt Kutusu

Plastik Süt Kutusu

Sökülebilir Araç Koltuk Başı

Sökülebilir araç koltuk başlıklarının özelliği sadece boyunuza göre ayarlamak için değildir. Eğer arabanızda mahsur kalırsanız, bu başlıkları söküp, demir kısımlarıyla camı kırıp arabadan çıkabilirsiniz. Umarız böyle bir talihsizlik yaşamak zorunda kalmazsınız!

Sökülebilir Araç Koltuk Başı

Sökülebilir Araç Koltuk Başı

Ambalaj

Elma püresi ambalajları, folyo ambalajlar aslında oldukça işlevseldir. Eğer yemek için bir kaşığınız yanınızda yoksa, folyoyu birkaç kere döndürdükten sonra uç kısmını da oval bırakarak bir kaşık yaratabilirsiniz. Böylece paket yemeklerinizi yemek için yanınızda kaşık olması gerekmez.

Ambalaj

Ambalaj

Ekmek Kapağı

Ekmeklerin kapatmak için kullanılan plastik kısmının renklerine göre anlamları vardır. Her renk bir günü temsil eder, eğer ekmeğiniz pazartesi günü üretilmişse, kapağının rengi mavidir. Anlaşılan o ki, çarşamba günleri ekmek üretilmiyor, çünkü çarşamba gününe adanmış bir renk yoktur.

Ekmek Kapağı

Ekmek Kapağı

Çanta Fermuarları

Çanta da bulunan fermuarların delikleri vardır, bu delikler sayesinde iki fermuarı birleştirebilir, çantanızın siz fark etmeden açılmasını engelleyebilirsiniz. Bu sayede çantanız oldukça güvendedir.

Çanta Fermuarları

Çanta Fermuarları

Diş Macunu

Diş macunlarının içinde mavi, kırmız ve beyaz bölümler vardır. Her rengin farklı bir görevi vardır; örneğin mavi renk anti mikrobik bileşenlere sahiptir ve nefesinizi tazeler. Kırmızı renk ise, diş etlerini besler ve diş etleri için hayati önem taşır. Son olarak beyaz renk ise, tartar önleyicisidir ve dişleriniz beyazlatmaya yarar.

Diş Macunu

Diş Macunu

Maket Bıçakları

Maket bıçakları kullanıcılarına göre çok uzun dayanan keskinliğe sahip değildir. Bundan dolayı çoğu kişi işlevsiz bulur. Ancak maket çıkarların bir özelliği, istediğiniz zaman onu keskinleştirebilmenizdir. Maket bıçaklarında paralel çizgiler vardır, bıçak köreldiği zaman aletin alt kısmıyla bu parçayı rahatça çıkartabilir ve daha keskin bir maket bıçağı haline getirebilirsiniz. Fakat bu işlemi gerçekleştirirken koruma amaçlı bir gözlük ve eldiven takmanızı şiddetle öneririz.

Maket Bıçakları

Maket Bıçakları

Diş İpi

Diş ipi kullanırken elinizden kaydırıyorsanız, size güzel bir haberimiz var. Diş ipini kullanacağınız kadarını kopartın, iki ucu birleştirip bir düğüm atın. Böylece diş ipini tutarken duruma daha hâkim olursunuz.

Diş İpi

Diş İpi

Kürdan

Eğer kullandığınız kürdanın bir ucunda tırtıklar varsa, bu kürdanınızı kullandıktan sonra o kısmı kırabilirsiniz. Kırdıktan sonra o parçayı düz zemine koyun ve kürdanınızı ona tutturun, böylece kürdanınızı masaya değdirmek zorunda kalmazsınız.

Kürdan

Kürdan

Karton Kahve Kutusu

Karton kahve kutularının kapakları sadece kapak değil aynı zamanda bir altlık olarak da kullanılabilir. Sıcak içeceğiniz masaya koymadan evvel kapağı çıkartın, üstüne sıcak kutunuzu koyun.

Karton Kahve Kutusu

Karton Kahve Kutusu

Topuklu Ayakkabı

Topuklu ayakkabılar ilk icat edildiğinde amacı uzun boylu veya güzel gözükmek değildi. Topuklu ayakkabılar aslında ata binen adamlar için tasarlanmıştı. Topuklu ayakkabı sayesinde ayaklarını bir kilit gibi sıkıştırabilirler, böylece düşmeyi önlerler.

Topuklu Ayakkabı

Topuklu Ayakkabı

Reklam