Dondurucuya Koymaktan Kaçınmanız Gereken Yiyecekler

Yayinlanma tarihi 02/01/2021
Reklam

Genellikle, gün içerisinde pişirdiğimiz yemeklerden tüketilmeyenleri ilerleyen günlerde yiyebilmek için dondurucuya koyarsınız. Bunun haricinde, haftanın ilerleyen günlerini planlamak ve evde daha çok kişinin olabileceği zamanlara hazırlık yapmak amacıyla yemek hazırlayıp saklamak çok büyük kolaylık! Ama bu durum her yiyeceğe uygun olmadığında dolayı dikkatli olmak lazım. Çünkü uygun olmayan yiyeceklerin dondurucuya koyulması ve tüketilmesi ileride sağlıkla ilgili risklerin oluşmasına yol açabilir. O zaman gelin hep birlikte dondurucuya koyulması uygun olmayan yiyeceklere bir bakalım.

Dondurucuya Koymaktan Kaçınmanız Gereken Yiyecekler

Dondurucuya Koymaktan Kaçınmanız Gereken Yiyecekler

Süt

Süt dondurucuda saklandığı zaman, içerisindeki bileşenler dışarıya çıkarıldığında parçalara ve suya ayrılır. Sağlık açısından bir zarar olmazsa da, kahvaltınızda dahil etmeyi ya da mısır gevreğinize koymak isteceyeceğinizi hiç sanmıyoruz. Kimse o durumda onu içmek istemez.

Süt

Süt

Kızartılmış Yiyecekler

Çok keyifli bir yemeğin ardından arta kalmış tavuk kanatlarını ve patates kızartmalarını dondurucuya koymayı mı düşünmüştünüz? Çok hızlı davranmayın! Biz de sizinle aynı fikirdeyiz. Taptaze piştiğinde ne kadar da lezzetlidir. Fakat, dondurulduğu zaman bütün o çıtırlığı ve lezzetini kaybeder. Bu sebeple dondurucuya koymadan yiyeceklerin tüketilmesi en mantıklısı gibi duruyor.
Dondurucudan çıkmış olan tavuk, o eski çıtır çıtır hali yerine cıvık bir hale gelir. En sağlıklı ve en lezzetli şekilde tüketebilmek için pişirmeden ve servis etmeden önce çıtırları eklemek uygun olacaktır.

Kızartılmış Yiyecekler

Kızartılmış Yiyecekler

Yumuşak Peynirler

Dondurucuda uzun zaman saklamak için peynir çeşitlerinden beyaz peynir, krem peynir ya da yumuşak dokulu peynirleri saklarsanız, tüketmek istediğiniz zaman tatlarından bir değişiklik olduğu ve doğal dokularının farklılaştığını, hatta bazı kısımlarının da bozulmuş olduğunu anlayacaksınız.
Kısaca, peynirleri saklamak için en uygun yer buzdolabıdır.(2 ° C ila 4 ° C sıcaklıkta) En iyi standartta saklamaya devam etmek için ise, peynirlerinizi kendilerine ait olan sıvılarıyla birlikte bir kabın içerisinde saklamanız en uygunu olacaktır.

Yumuşak Peynirler

Yumuşak Peynirler

Sebze ve Meyveler

Doğru koşullarda dondurulan meyve, sebzeler besin ve vitaminlerini ilerdeki bir zamana kadar saklanabilir. Ama bazı sebzeler var ki, dondurucuya girerse bozulurlar bunlar, marul, kereviz, soğan ve tatlı biber.
İçerisinde büyük oranda su içeren meyve ve sebzeler dondurucuya koyulduğu zaman bozulurlar. Bunlara örnek, salatalık, domates, karpuz ve çilek verilebilir. İçerisinde bulunan su dondurucu da zamanla kristal hale gelir. Bu ürünler buzluktan çıkarılıp çözülmeye bırakıldığında cıvık bir hale gelir.

Sebze ve Meyveler

Sebze ve Meyveler

Yoğurt

Sağlık koşulları göz önünde bulundurulduğunda, son kullanım zamanının dolmasına daha zaman varsa buzluğa koymanın hiçbir zararı yok. En iyi taraflarından biri ise, dondurucuya koyulduğu zaman yoğurdun içerisindeki aktif kültürlerin bozulmuyor olmasıdır. Fakat, yoğurt uzun süre sonra dondurucuda kalmasının ardından krema gibi olan kıvamı kaybolabilir.
Dondurulmuş yoğurt gibi çok sevilen bir atıştırmalığı yapmak istiyorsanız ve bu yüzden buzluğa koyduysanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çünkü normal yoğurt, dışarıda satın aldığımız donmuş yoğurttan daha fazla su içerir, bu yüzden buzluğa koyulduğunda yoğurt yerine yoğurt buza döner.

Yoğurt

Yoğurt

Baharatlar

Yiyeceklerimizi daha lezzetli hale getirmek için yemeklerimize eklediğimiz baharatları dondurmak doğru değildir. Çünkü zamanla tadları daha acı bir hale gelebilir. En çok bilinenlerden, biber, karanfil ve sarımsak söylenebilir.
Sahip oldukları aroma ve tadları kaybettikten sonra onları yeniden kullanmak pek mantıklı olmasa gerek. Bu sebeple baharatları dondurduğunuzda aynı lezzeti almayı bekleyemezsiniz.

Baharatlar

Baharatlar

Elma

İlerde kullanmak için satın aldığınız şeyleri en şekilde saklamak çok önemlidir. Bu yüzden en kolay saklama yöntemi olan dondurucuya koymayı tercih ederiz. Bu zamana kadar birçok sebze ve meyvemizi koyduğumuz dondurucunun her zaman doğru yöntem olduğunu söyleyemeyiz. Bazı yiyecek tam aksine buzdolabına hiç koyulmamalı. Çünkü koyulduğu takdirde daha hızlı çürürler ve tadları bozulur. Bu yüzden daha tadına bile bakmadan çöpe atmak durumunda kalırız.
Elma, oda sıcaklığında 1-2 hafta boyunca durabilir ve oda sıcaklığında bulunduğu süre boyunca içerisinde bulunan enzimler daha aktif bir hale geldiğinden dolayı daha besleyicidir. Elmaların bir şekilde yaydığı gaz sayesinde yanında bulunan meyvelerde daha hızlı olgunlaşır. Bu yüzden elmalar diğer meyvelerle birlikte tutulmamalıdır. Bu yüzden elma satın aldığınızda buzdolabında saklamamayı tercih edin, o zaman elmalarınız daha lezzetli olacaktır.

Elma

Elma

Avokado

Daha olgunlaşmamız avokadolarınız varsa, onların çok yavaş bir şekilde olgunlaşmasını istemiyorsanız buzdolabına koymamanızı size öneririz. Bunun yerine yapmanız gereken tek şey serin ve kuru bir yerde bekletmeniz olacaktır.

Avokado

Avokado

Muz

Bazı meyveler buzdolabında bulunmadıları zaman içerisindeki vitamin ve mineralleri daha iyi muhafaza ederler. Bunlardan biri de muzdur. Olgunlaşma süresi soğuk bir yerde bulundukça daha da uzayacaktır. Bunun dışında, buzdolabının ücra bir köşesine konulduğunda karanlık ve nemli bir ortamda bulunmaları meyvenin çürümesine sebep olur. Onları en iyi şekilde muhafaza etmenin yolu mutfak tezgahında tutmaktır. İşte bu kadar basit.

Muz

Muz

Fesleğen

Herkesin kulaktan kulağa da olsa söylediği bir şey! Fesleğeninizi buzdolabında saklamayın! Onun yerine su dolu bir bardağa koymanızı öneririz. İyice yıkadıktan sonra dondurmanız halinde saklayabilirsiniz. Garip bir yöntem gibi görünse de çok işe yarıyor.

Fesleğen

Fesleğen

Ekmek

Ekmek buz dolabında saklandığı zaman çok hızlı bir şekilde kurur. Ekmek soğuk yüzünden bayatlar, sertleşir ve tatsız hale gelir. Ancak bir sandviç yapacaksınız, ekmek buzdolabında durmalıdır. Ekmek için tek istisna bu.

Ekmek

Ekmek

Havuç

Normal şartlar altında havuçlar birkaç gün içerisinde çürür. Bu yüzden soğuk bir yerde tutulması daha mantıklı olur. Sizinle en pratik ipucunu paylaşalım. Sadece güneş ışığının olmadığı bir yerden uzak ve az nemli bir yerde bulundurmanızı öneririz.

Havuç

Havuç

Tahıl

Tahıl ürünlerini taze tutmak için buzdolabınıza saklamanıza gerek yok. Buzdolabının soğuk ortamı ve nem yüzünden tahılların gevrekliği azalır ve dokularında değişiklik olabilir. Ama biz bu şekilde tahıl yemek istemediğimizden dolayı tercih etmiyoruz.

Tahıl

Tahıl

Çikolata

Çikolata sevenlerin en çok ilgisi çeken detayın bu olacağına eminiz. Çoğu kişi çikolatasını buzdolabında saklar, bu sayede çikolatamız erimez ve daha katı kalır. Ama bunu yaptığınızda çikolata sahip olduğu bütün tadı kaybeder. Çok enteresan değil mi? Sizde daha lezzetli bir şekilde çikolatanızı yemek istiyorsanız, buzdolabına koymadan tüketin.

Çikolata

Çikolata

Turunçgiller

Turunçların olgunlaşması için gereken şeylerden biri de oda sıcaklığıdır. Eğer buzdolabınızda saklamayı tercih ederseniz, narenciyeler tüm lezzetini kaybeder. Eminiz ki ne siz ne de biz bunu isteriz.

Turunçgiller

Turunçgiller

Kahve

Dondurucuda saklanmaması gereken ürünlerden biri de kahvedir. Soğukta tutulan kahve kurur ve tüm aromasını zamanla kaybeder. Bu yüzden aromasını kaybetmesini istemiyorsanız, kuru ve karanlık bir yerde tutun ayrıca, hava geçirmeyen bir kapta saklayın.
Bu şekilde saklanan granül kahve nerdeyse bir sene kadar, toz kahve ise birkaç ay boyunca taze kalabilir.
Kahve bağımlılığınız varsa ve kahvelerinizi elinizden geldiğince en iyi şekilde saklamak istiyorsanız; kahve çekirdekleriniz ve öğütülmüş kahvenizi kuru ve karanlık bir yerde saklayın. Bu sayede ilk günkü lezzetini de korumuş olacaksınız. Eğer siz buzdolabında kahvenizi saklamanın doğru bir seçim olduğunu düşünüyorsanız; hava geçirmeyen bir kapta saklamanızı tavsiye ederiz.

Kahve

Kahve

Salatalık

En lezzetli haliyle salatalığınızı yemek istiyorsanız, oda sıcaklığında tutarak tüketmektir. Buzdolabı salatalığı saklamak için aklınıza gelen son yer olmalıdır. Buzdolabından kalan salatalığın dış yüzeyi zamanla hasar görür ve soğuk sebzenin dış kısmının hızlı bir şekilde çürümesine sebep olur.  Bu yüzden salatalıklarınızı oda sıcaklığında kuru ve serin bir ortamda saklamanızı öneririz.

Salatalık

Salatalık

Yumurta

Çiğ yumurtanın dondurucuya konulmasını hiç önermiyoruz.Çünkü… patlayabilirler! Yumurtanın içerisindeki sıvı donduğu zaman genleşme meydana gelir. Bu yüzden yumurtanın kabukları kırılabilir ve bu yüzden etrafına mikroplar yayılabilir, ayrıca buzdolabınız kirlenecek.
Ayrıca, haşlanmış yumurtalar sertleştiğinden dolayı kauçuğa benzer bile hal aldı. Eğer yumurtalarınızı hala dondurmak istiyorsanız, yumurtanızı çırpın ve hava geçirmeyen bir kapta saklayın.
Çoğu kişi yumurtaların buzdolabında saklanıp saklanmayacağını akıl etmezler. Yapılan araştırmalara göre yumurtaların buzdolabında tutulup tutulmaması bir fark etmez.

Yumurta

Yumurta

Un

Unu nerde tuttuğunuz pek bir fark etmiyor. O yüzden istediğiniz yerde saklayabilirsiniz. Bunun dışında unu hava geçirmeyen bir saklama kabında saklayarak kuru kaldığına emin olun.

Un

Un

Kayısı, Kivi, Şeftali Ve Mango Gibi Meyveler

Mango, kivi, şeftali ve kayısı gibi  meyveleri buzdolabına koyduğunuzda olgunlaşma sürecini daha uzatılırsınız. Ama buzdolabında kalmaları meyvelerin besin değerlerini ve lezzetlerini kaybederler. Bu yüzden bu tip meyveleri olabildiğince mutfak tezgahınızda ya da kuru bir yerde tutmak gerekmektedir.

Kayısı, Kivi, Şeftali Ve Mango Gibi Meyveler

Kayısı, Kivi, Şeftali Ve Mango Gibi Meyveler

Sarımsak

Şimdiye kadar hiç yapmadıysanız, sakın yapmayın! Buzdolabında sarımsak tutarsanız, zaman içerisinde sarımsak lastik haline gelir ve küflenir. Açacağınız ana kadar görüntüsü iyi görünüyor olsa da denemenizi önermeyiz. Bu konuda bize güvenin.

Sarımsak

Sarımsak

Bal

Mantıksız görünüyor olsa da, bala listemizde yer vermemizin bir sebebi var. Bal, kendi içinde koruyucu olan doğal bir gıdadır, bu sebeple buzdolabında saklamanız durumunda balın içerindeki doğal şeker kristalleşmesi daha da çabuklaşır. Bu kimsenin karşılaşmak istemediği bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Bal

Bal

Acı Sos ve Tabasco

Tabasco ve acı sosun uzun süreli bir raf ömrüne sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Acı sos üç sene, tabasco ise beş seneye kadar kullanılabilir. Acı sosa özel olarak, sosun tabanını sirke oluşturur ve içerisinde meyve ve sebze olmadığı zaman rengi bile değişirse her hangi bir sorun teşkil etmez. Tabasco’nun, güneş ışığının ulaşmadığı bir yerde olduğuna emin olun. Tabasco kullanılmaya  başlandıktan sonra, buzdolabına koyulmasına gerek yoktur.

Acı Sos ve Tabasco

Acı Sos ve Tabasco

Reçel

İçerisinde birçok koruyucu maddesi içeren reçeli buzdolabında tutmamanızı öneririz. Reçel kavanozunu açıldığında bile, sakın buzdolabında saklamayın! Kavanoza eğer su girerse, tadında bir değişiklik olmaz ya da reçel bozulmaz. Bunun dışında çok önemli olan bir şey de reçelinizi yemek için çıkardığınızda hiçbir zaman için başka yiyeceklerle karışmadığına emin olmaya çalışın, yoksa umulmadık tatlarla karşılaşabilirsiniz.

Reçel

Reçel

Ketçap ve Hardal

Bu ikisi sosun tadını seviyorsanız, onları buzluğa koyduğunuz zaman tadlarını bozulduğuna ve yenilmez bir hale geliyor.
Özellikle ketçap, soğutulduktan sonra oda sıcaklığında tutulmaya devam edilirse tamamiyle bozulur. Ketçabın içerisinde bulunan domatesler su ve sirkeden ayrılır. Bu çirkin görüntüyle karşı karşıya kalmamak için dondurucuya sakın ketçabınızı koymayın.
Ketçap şişesi açılmasından sonra bile taze kalmasını sağlayan birçok koruyucu maddeyi içerisinde barındırır, bu sebeple bu tür ürünleri buzdolabında saklamanıza gerek yoktur.

Ketçap

Ketçap ve Hardal

Kavun

Kavunun buzdolabında saklanmasına hiç gerek yoktur. Eğer kavunu oda sıcaklığında tuttuğunuz takdirde içinde bulundurduğu antioksidanları korur. Fakat, kavunlar dilimlendiğinde buzdolabında tutulmalıdır ama üstünü bir şeyle kapatmayı unutmayın.

Kavun

Kavun

Zeytin yağı

Fazla düşünmeye gerek yok, ama kimse zeytinyağını buzdolabında saklamak istemez. Çünkü eminiz ki karşılaşacağınız manzaranın hoşunuza gitmeyeceğine eminiz. Buzdolabında kalan zeytin yağı, zamanla sertleşir ve kıvamlı bir hale gelir. Bunun yerine zeytin yağınızı karanlık ve serin bir yerde saklamayı unutmayın!

Zeytin yağı

Zeytin yağı

Soğan

Aynı aileden gelen sarımsak ve soğanlar, buzdolabında uzun süre durmalarının ardından küflenirler. Eğer soğanınızı daha soymadıysanız, karanlık ve kuru bir yerde tutun. Taze kalmaları için oda sıcaklığına ihtiyaç duyarlar. Ama soğanınızı tuttuysanız kapalı bir kaba koyup buz dolabınızda saklayabilirsiniz.

Soğan

Soğan

Armut

Armut ile ilgili bilmeniz gerekenlerden biri de ağaçta kaldıkça olgunlaşmadıklarıdır. Zamanla oda sıcaklığında durduklarında olgunlaşırlar. Bu sayede ağzımızı sulandıran armutları yeriz. Eğer satın aldığımız zamanda armut olgun değilse, buzdolabına koyulmamalıdır. Buzdolabı olgunlaşma sürecini durdurur ve zamanla tazeliklerini kaybederler. Olgunlaşmalarının ardından buzdolabında saklanabilir, bu sayede daha uzun süre dayanıklı kalırlar.

Armut

Armut

Biber

Biberlerin buzdolabında saklanması biberler için iyi değildir. Buzdolabına koyulduğu takdirde tadını kaybeder. Bu yüzden biberleri serin ve kuru olan bir yerde saklamanız gereklidir.

Biber

Biber

Reklam