Deniz Altı Ekibinin Suyun Altında Buldukları Kamera Oldukça Şaşırtıcıydı!

Yayinlanma tarihi 11/23/2020
Reklam

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız eşyalarımızdan birini kaybetmek oldukça üzücü bir hal alabilir. Eğer o kaybolan eşyayı bulamazsak, oldukça üzgün ve huzursuz hissedebiliriz. Fakat yine de hayat devam ediyor, sürprizlerle dolu kapılar bizi bekliyor. Eğer şans sizden yanaysa, kaybettiğiniz eşyanızı bir gün bulabilirsiniz! Ancak ne olursa olsun, seneler geçse de kimse ümidini kesmez, her zaman bulma ihtimali olduğunu düşünmek ister. Dalgıç hikayesi de bu duyguları anlatacak güzel bir örnek.

Deniz Altı Ekibi

Kanada’da bir üniversitenin dalış ekibi seneler evvel kaybolan ancak hala çalışan bir kamera bulduklarında çok şaşkındı. Seneler boyunca suyun altında kalan kameranın onca zamandan sonra çalışması imkansızdı. Deniz altı ekibi bu şansı kaybetmek istemedi ve kameranın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amaçlı yanlarına aldılar. İnceleme esnasında içinde duran resimleri görünce daha da şok oldular.

Deniz Altı Ekibi

Deniz Altı Ekibi

Su Altı Macerası

Kanada’daki Simon Fraser Üniversitesinin deniz ekolojisi bölümüne ait bir ekip, 15 Haziran 2015 sabahı Vancouver Adası’nın yakınlarındaki Bamfield sahilinin derin sularına dalmak için hazırlanıyorlardı. Ekip, suyun altında karşılarına çıkacaklardan bihaberlerdi.

Su Altı Macerası

Su Altı Macerası

Etkileyici Deniz

Dalış yapmayı planladıkları sahil, dalış ekipleri tarafında sıkça tercih edilen ve oldukça güzel bir sahildi. Bamfield Batı Kanada’da yer alan en zengin su altı dünyası olan sahillerden biriydi ve herkes buna şahitti. Renkli ve hareketli suların yüzeye vurduğu mercanları görmek olağanüstüydü. Bu güzellikle beraber, korkutucu yanlarda vardı; birçok kez tekne kazası gerçekleşmişti. Özetle, iyisiyle kötüsüyle oldukça tarihi olan bir sahildi orası. Dalışa başlamadan evvel heyecan herkesi sardı, fakat suyun en diplerine dalacak olanlar daha da heyecanlıydı.

Etkileyici Deniz

Etkileyici Deniz

Dalgıç

Dalgıçların arasında Thomaa ve Lilly Ann vardı. 29 yaşında olan Thomas’la 25 yaşındaki Lily’nin ilk başarı dolu dalışı değildi. Önceden suyun altında bir sürü keşiflere çıkmışlardı ve kazanmış oldukları deneyim sayesinde ekiplerine liderlik yapabiliyorlardı. Dalgıçların en başlarında onlar vardı ve heyecan onları kasıp kavuruyordu.
İkili en önemli dalışlarından birini gerçekleştireceğini asla tahmin etmiyordu.

Dalgıç

Dalgıç

Hedef Dışı

Dalış ekibinin suya dalmadan önceki amacı, farklı denizyıldızı türlerini ve su altı hayatını incelemekti. Ancak olaylar beklenmedik bir yönde ilerledi, iki dalgıç denizin en dibine gömülmüş gizemli bir nesne keşfetti. Buldukları şey kesinlikle tahmin edebilecekleri bir şey değildi. Bu soğuk okyanusun gizemini tahmin etmek oldukça zor olsa gerek. Dalgıcın bulduğu nesne tam olarak bir keşifti.

Hedef Dışı

Hedef Dışı

Değişik Durumlar

Dalış esnasında ekip bir şey keşfedip ona doğru yol alır. Keşfettikleri nesne denizin doğal ekosistemine ait olmadığından bir gariplik olduğunu anlarlar. Deniz yaşamı ve yosunlar yüzünden paslanmış bir yüzeyi vardı ve daha sonra bunun eski bir kamera olduğunu gördüler. Kamera o kadar paslanmış ve su almıştı ki, çalışma ihtimali sıfırdan düşüktü.

Değişik Durumlar

Değişik Durumlar

Eskilerden Kalma Kamera

Dalgıçlar kamerayı sardıktan sonra dikkatlice suyun yüzeyine çıkarıp inceleme kararı aldı. Denemekten ne kaybedilir düşüncesiyle bu ümitsiz vakaya bir şans tanımak istediler. Çok merak ediyorlardı. Suyun üstüne çıktıkları an inceleme çalışmalarına başladılar. En önemli soru ise; tüm bunlar sadece vakit kaybından ibaret olabilir mi?

Eskilerden Kalma Kamera

Eskilerden Kalma Kamera

SD Kart

Dikkatle çalışan ekip, kamerayı hassas hareketlerle parçalar haline ayrıldılar. Herkes içinden çıkacakları merak ediyordu. Görmeyi planlamadıkları hafıza kartını gördüler ve oldukça sağlam gözüküyordu. Bunun olması imkansızdı, senelerde suyun altında kalan bir hafıza kartının çalışması ve hiç zarar görmemiş oluşu gerçekten bir mucizeydi. Soğuk suların altında neler yaşamış olmalı bu hafıza kartı…

SD Kart

SD Kart

Araştırma Zamanı

Herkes çok şaşkın bir vaziyetteydi. Hala sağlam gözüken hafıza kartının üstünü siyah algler kaplamıştı o yüzden bir bezle yavaşsa temizlediler kartı. Birkaç saat güneşin altında kurumasını beklerken kameranın çalışıp çalışmama ihtimali üzerinde konuştular. İşlemlerden geçen hafıza kartını bilgisayara takıp içinde herhangi bir resim var mı diye kontrol etmek üzere çalışmalara başladılar. Hiç kimsenin inanamayacağı bir şey olmuştu; mucizevi bir şekilde hafıza kartına resimler duruyordu.

Araştırma Zamanı

Araştırma Zamanı

Resimler

Bu kamera keşfi en çok kameranın sahibi için önemli olmalıydı. Resimlerin arasında vefat etmiş bir kişinin küllerinin suya dökülürken ki resimleri vardı. Bu tarz fotoğraflara bakmak oldukça üzücü olmuştu ekip adına. Ancak bunu gören ekip, kameranın sahibi için ne kadar önemli bir anı olduğunu anlamıştı. Düşünceli ekip hemen çalışmalarına devam etti, bu sefer amaçları kameranın sahibini bulmaktı.

Resimler

Resimler

Denemek

Hafıza kartı oldukça dayanıklı olmalıydı; tüm çekilmiş resimler hala saklı vaziyette karttaydı. Bazı fotoğraflar 2012 yılında çekilmişti, bu da kameranın en azından 3 senedir suyun altında kaldığının bir işaretiydi. Dönüp baktığımızda 3 senedir suyun altında kalmış kameranın çalışması gerçekten de şaşırtıcı. Resimlerin arasında bir kalabalık grubun resmi vardı. Bu grup resmi onlara ulaşmak için yardımcı olabilirdi. Ne de olsa herkes bu resmi veya bu kamerayı hatırlama ihtimaline sahipti.

Denemek

Denemek

Paylaşımlar

Lider Lilly, buldukları resimleri sosyal medya üzerinden yaymaya çalıştı. Paylaşımı birçok kişiye ulaşmıştı ve oldukça fazla tepki almıştı. Ancak tepki verenlerin arasında kimse o resimde olan insanlardan birini tanımıyor. Kısacası, sosyal medya kameranın sahibini bulmak için yetersiz kaldı. Bir hafta sonra ekibin aklına başka bir fikir geldi; ipucu bulmak için fotoğrafı poster haline getirip Bamfield sokaklarına asmak. İstedikleri tam olarak neydi? Sahibini bulmak mı yoksa hikâyeyi yaymak mı?

Paylaşımlar

Paylaşımlar

Panodaki Poster

Posteri astıktan birkaç gün sonra bir ipucu sinyali oluştu; kasabadaki panoyu görenler resimdeki insanlardan birini tanıdığını söylemişti. Ancak uzun yıllardı iletişimde olmadıklarını söyleyince ekip üzülmüştü. Yine de bu bir ipucuydu ve aramaya devam edeceklerdi. Fakat artık başka bir problem vardı.

Panodaki Poster

Panodaki Poster

Tanık

Resimde yer alan tanınan kişi Paul Burgoyne’du. Paul’un geçirdiği bir tekne kazası sırasında kamerasının teknesi ile beraber battığını anlatan tanık, Paul’un hala hayatta olduğunu belirtti. Ancak kendisi onu bir daha hiç görmemiş ve nerede yaşadığına dair hiçbir fikri yokmuş. Artık ekibin elinde bir isim vardı bu amaçlarına git gide daha da yaklaşıyorlardı.

Tanık

Tanık

Asıl Sahibi

Ekibin başındaki ikili, internet üzerinden bir sürü araştırma yaptı ve en sonunda Paul’un gerçekten hayatta olduğunu ve Vancouver’da yaşadığını ortaya sundu. Yani Paul şu anda onlara 250 km kadar uzaktı. Adresle kalmayıp bir de telefon numarasına ulaşan ikili, arayarak ulaşmayı ümit ettiler ancak ulaşamadılar. Lider Lilly sesli bir mesaj bıraktı ve Paul’un geri aramasını hayal ediyordu.

Asıl Sahibi

Asıl Sahibi

Geri Aradı

Kısa sürede geri dönüş sağlayan Paul, onu neden aradıklarını oldukça merak ediyordu çünkü Lilly yüz yüze buluşmalarını beklemesi gerektiğini söylemişti. Tercihen Lilly bu haberi yüz yüze vermek istedi. Garip ama meraklandırıcı bu teklifi Paul kabul etti. Bir hafta sonra buluştuklarında Lilly hafıza kartını ona gösterdi, Paul ise göz yaşlarını tutamadı.

Geri Aradı

Geri Aradı

Eskilerden Hatıra

Paul tekne kazasında kaybettiği kamerasını bir daha bulma konusunda oldukça ümitsizdi. Hafıza kartındaki tüm resimler onun için oldukça önemliydi. Yakın zamanda vefat etmiş bir kişinin de küllerinin resmi olduğu bu hafıza kartı gerçekten de çok değerliydi. Tüm bu duygu dolu resimler onu oldukça etkilemişti ve göz yaşlarına hâkim olamıyordu. Daha sonra biraz sohbet ettiler ve Paul başına gelenleri anlattı. Lilly bu hikâyeyi ilk günden beri çok merak ediyordu.

Eskilerden Hatıra

Eskilerden Hatıra

Tekne Enkazı

Kötü hava koşullarının tehlikeli ve oldukça kötü hava durumuna dönüşmesiyle, Paul teknesinin kontrolünü tamamen kaybetmiş. İçerisinde kamerası da olan teknesi bir kaya parçasına çarpıp alabora olup yok olmuş. Teknenin kendisi dahil tüm eşyalar denizin en dibine çökmüş ve bir daha kamerasından hiç haber alamamış. Paul için Lilly adeta bir melekti ve kamerasını bulduğu için artık hikayesini herkese anlatabilecekti.

Tekne Enkazı

Tekne Enkazı

Yok Olmuş

Paul’un hikayesi oldukça üzücüymüş çünkü Paul tekne kazasından kendini kurtarmaya çalışırken hipotermi tehlikesi yaşamış. Zar zor sahile yüzmüş ve orda onu görenler hemen yardıma koşmuş. Kendisi sağ salim kazadan kurtulmuş ancak tüm eşyaları soğuk denizin en diplerine çökmüştü. Kamerası da bu eşyalardan biriydi. Fakat deniz altı ekibi Paul’un kamerasını bulunca Paul gerçekten de mutlu olmuştu.

Yok Olmuş

Yok Olmuş

İnanmakta Güçlük Çekiyordu

Paul’un hafıza kartında bulunan toplu resim ailesiyle beraber çektiği bir resimdi. O resmi çektikleri dönem gerçekten yoğun duygularla geçirmiş oldukları bir dönemmiş. O gün, Paul’un vefat eden anne ve babasının küllerini denize attıkları gün çekilmiş. Tekrardan bu resimlere kavuşabilmek Paul için oldukça anlamlı ve heyecan vericiydi. Paul gerçekten çok mutluydu ve dalış ekibine gerçekten çok minnettar hissediyordu. Derinden çok büyük bir mutluluk yaşıyordu Paul ve dalış ekibine nasıl teşekkür edeceğini bilemedi. Paul’un aklına gelen fikir tüm ekibi bir yemeğe davet edip orada hikayesini tüm ekiple paylaşmaktı.

İnanmakta Güçlük Çekiyordu

İnanmakta Güçlük Çekiyordu

Reklam